Śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej we wsi Komorzno
30.04.2026
Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła śledztwo po uzyskaniu przez organy ścigania informacji o zanieczyszczeniu wody w sieci wodociągowej w miejscowości Komorzno (Gmina Wołczyn).
Informacje o zmienionych właściwościach organoleptycznych wody w sieci wodociągowej we wsi Komorzno pojawiły się w godzinach późnowieczornych 18 kwietnia br. Mieszkańcy wsi zgłaszali, że woda z kranu ma zmienioną barwę, zapach i smak. Niezwłocznie podjęto działania celem zabezpieczenia procesowego dowodów związanych z tą sprawą (m. in. przesłuchując mieszkańców wsi i pracowników podmiotu zarządzającego siecią wodociągową; przeprowadzono także oględziny ujęcia wody dla tej wsi oraz zabezpieczono próbki wody).
W dniu 23 kwietnia br. prokurator z Prokuratury Rejonowej w Kluczborku wszczął śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej i spowodowania w ten sposób zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
Z uzyskanych przez prokuraturę wyników badań przeprowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną wynika, że w wodzie stwierdzono obecność substancji zawartej w środkach ochrony roślin.
Postępowanie toczy się w sprawie, tj. nikomu nie przedstawiono zarzutów. Realizowane są czynności dowodowe mając pozwolić na ustalenie sprawcy zanieczyszczenia. Na obecnym etapie weryfikowana jest hipoteza co do spowodowania zanieczyszczenia wodociągu w dniu 18 kwietnia br. w chwili krótkotrwałej przerwy w dostawie wody.
Za objęte śledztwem przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Opolu
prok. Stanisław Bar