W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dobre powody by wybrać Polskę

Bezpieczeństwo i gościnność

Inwestowanie w obcym kraju oznacza czasem relokację pracowników i ich rodzin. Decyzja o tym nigdy nie jest łatwa. Jednak ostatnie zmiany dotyczące zasad zatrudniania cudzoziemców w Polsce otwierają nasze rynek pracy dla cudzoziemców. Poszerzona został grupa, które mogą pracować bez zezwolenia, a także uproszczono procedury związane z uzyskiwaniem odpowiednich zezwoleń.

Mapa Europy z zaznaczoną na czerwono Polską.

Polska: serce Europy

Polska położona jest w centrum Europy, co czyni ją doskonałą lokalizacją dla firm prowadzących działalność gospodarczą, pragnących eksportować swoje produkty zarówno na wschód, jak i na zachód. Inwestorzy w Polsce mogą skorzystać na naszej stabilnej pozycji gospodarczej czy członkostwa w Unii Europejskiej. Nasza położenie jest również bardzo atrakcyjne pod kątem logistycznym. W Polsce Wschód spotyka się z Zachodem. Polska jest częścią projektów infrastrukturalnych łączących północ Europy z południem.

Mapa Polski z zaznaczonymi województwami.

Stabilizacja ekonomiczna i odporność na kryzysy

W ciągu ostatnich trzech dekad PKB Polski rosło szybciej niż jakiekolwiek inne w Europie. Od 1989 r. tylko raz Polska doświadczyła recesji - i to tylko przez kilka miesięcy 2001 r. Dzięki dywersyfikacji i konkurencyjności naszej gospodarki, nawet przez kryzys finansowy 2008 r., nie zakłócił wzrostu PKB. Co więcej, Komisja Europejska szacuje, że w 2020 roku nasza gospodarka skurczy się tylko o 4,6 proc. w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem. W związku z tym recesja w Polsce będzie prawdopodobnie najpłytsza w całej UE.

Jesteśmy otwarci na biznes

Polska zyskała reputację sprzyjającą prowadzeniu biznesu. Potwierdzają to międzynarodowe raporty, takie, jak „Global Competitiveness Report 2019”, „Doing Business 2020”, „Corruption Perception Index 2019”. Polska plasuje się powyżej większości krajów i jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dowiedz się, jak założyć firmę w Polsce.

infografika

Corruption Perception Index 2019 - Indeks Percepcji Korupcji 2019
Polska – 41 miejsce
Czechy - 44.
Słowacja - 59.
Bułgaria - 74.
Węgry - 70.
Rumunia – 74.

 

Doing Business 2020
Polska – 40 miejsce
Czechy - 41.
Słowacja - 45.
Węgry - 52.
Rumunia - 55.
Bułgaria - 61.

 

Global Competitiveness Report 2019
Czechy – 32 miejsce
Polska - 37.
Słowacjaa - 42.
Węgry - 47.
Bułgaria - 49.
Rumunia - 51.

Wiemy, jak przyciągnąć biznes do Polski

  •  Polska Strefa Inwestycji: Cała Polska stała się strefą ekonomiczną, dzięki której firmy inwestujące w dowolnym miejscu w kraju mogą liczyć na zwolnienia z podatku dochodowego. Decyzja o wsparciu inwestycji podejmowana jest po spełnieniu określonych kryteriów.

mapa Polski z podziałem na województwa

 

  • Ulgi na badania i rozwój: Firmy mogą odliczyć do 200% od podstawy opodatkowania (i 250% w przypadku centrów badawczo-rozwojowych) kosztów kwalifikowanych, na wydatki związane z np. wynagrodzeniami, korzystaniem ze sprzętu lub na zakup materiałów przeznaczonych do badań naukowych.

 

  • Innowacja: Istnieje preferencyjna stawka podatku (5%) od dochodów uzyskanych ze sprzedaży praw własności intelektualnej. Preferencyjna stawka obowiązuje przez cały okres ochrony patentowej i jest również w pełni zgodna z podejściem OECD.

 

Rządowy program dotacji umożliwia firmom uzyskanie wsparcia do 20% kosztów kwalifikowalnych projektu w przypadku strategicznych lub innowacyjnych projektów produkcyjnych lub wyspecjalizowanych centrów usług.

Kontakt

Informacje w języku rosyjskim, angielskim i polskim o dostępnym wsparciu oferowanym przedsiębiorcom i ich rodzinom (co, gdzie, jak, kiedy)
Przydzielenie opiekuna, który będzie wsparciem dla całego procesu relokacji firmy.

Email: pbh@paih.gov.pl

 

 

{"register":{"columns":[]}}