W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pytania i odpowiedzi

 

Czy cudzoziemiec posiadający wizę z adnotacją „Poland Business Harbour”, której ważność wygasa z dniem 31 lipca 2023 r. w związku z upływem okresu przejściowego po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, który złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej przed dniem 31 lipca 2023 r., może kontynuować wykonywanie działalności do dnia wydania decyzji zezwalającej na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej?

Artykuł  4 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 6 marca 2018 r.  o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2022 poz. 470) stanowi podstawę do prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne z państw niebędących członkami Unii Europejskiej. Punkt 6 niniejszej ustawy nadaje uprawnienia do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele Polscy dla uczestników (zwanymi również beneficjentami) programów wsparcia dla cudzoziemców jakim jest program Poland. Business Harbour.

W związku z tym, cudzoziemiec posiadający wizę z adnotacją „Poland Business Harbour”, której ważność wygasa z dniem 31 lipca 2023 r., który złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej przed 31 lipca 2023 r. może kontynuować wykonywanie działalności gospodarczej, bez konieczności jej zawieszania do czasu wydania decyzji. 

W jaki sposób polska spółka zainteresowana zatrudnieniem specjalistów z branży IT z krajów objętych programem PBH może przystąpić do  Programu?/ Jak dołączyć do listy firm partnerskich Programu PBH?

Aby przystąpić do Programu jako pracodawca należy wypełnić  formularz zgłoszeniowy, który ma na celu zebranie zapotrzebowania od polskich firm na pracowników IT. Po weryfikacji zgłoszenie zostanie opublikowane na stronie https://www.gov.pl/pbh/specjalista-it, która jest głównym punktem informacyjnym dla zagranicznych programistów (i innych pracowników IT) rozważających przeniesienie się do Polski. Weryfikacja zgłoszenia trwa zazwyczaj ok. 30 dni.

W przypadku potrzeby aktualizacji danych firmy, prosimy o kontakt mailowy: govtech@kprm.gov.pl

W jaki sposób można zmienić dane kontaktowe firmy albo sprawdzić status zgłoszenia firmy do Programu PBH?

Weryfikacja zgłoszenia trwa zazwyczaj ok. 30 dni.

W przypadku potrzeby aktualizacji danych firmy, prosimy o kontakt mailowy: govtech@kprm.gov.pl (w tytule „zmiana danych – Poland Business Harbour” lub ,,weryfikacja zgłoszenia – Poland Business Harbour”)

W jaki sposób mogę zatrudnić pracownika z wizą D23 Poland. Business Harbour?

Posiadacze wizy Poland. Business Harbour mogą pracować w Polsce bez uzyskania zezwolenia na zatrudnienie w trakcie ważności wizy. Proces zatrudnienia jest analogiczny jak w przypadku obywateli Polski. Pracodawca musi załączyć skan wizy D23 Poland. Business Harbour do aktów osobowych pracownika.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Czy posiadacz wizy Poland. Business Harbour może założyć jednoosobową działalność gospodarczą i pracować na podstawie kontraktów B2B?

Tak, Beneficjenci programów rządowych wymienionych na stronie KPRM (w tym programu PBH) mogą zakładać w Polsce działalność gospodarczą na warunkach analogicznych do osób posiadających obywatelstwo polskie.

Podstawa prawna: art. 4 ust. 8 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1252)

 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwe poprzez system CEIDG lub osobiście w urzędzie miasta / gminy, cudzoziemiec powinien mieć adres zameldowania w Polsce.

Czy jest możliwość uzyskania albo przedłużenia wizy Poland. Business Harbour w Polsce?

Wizę Poland Biznes Harbour można uzyskać tylko w polskich placówkach dyplomatycznych poza UE.

Aby przedłużyć swój pobyt  w Polsce, cudzoziemiec może złożyć wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania cudzoziemca Więcej informacji http://archiwalna.udsc.gov.pl/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/chce-przedluzyc-swoj-pobyt-w-polsce/ Osoby te, nie muszą opuszczać Polski, aby uregulować kwestie swojego pobytu i pracy.

Dodatkowo, obecnie ważność wizy krajowej ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów (epidemiczny, epidemii), który obowiązywał jako ostatni i do tego dnia posiadacz wizy krajowej może przebywać w Polsce legalnie.

Czy jest możliwość uzyskania wizy Poland. Business Harbour w innym kraju niż kraj obywatelstwa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniosek wizowy powinien być składany w kraju miejsca zamieszkania (z reguły jest to kraj obywatelstwa) cudzoziemca lub w kraju, w którym cudzoziemiec posiada zezwolenie na pobyt stały.

W wyjątkowych sytuacjach, za zgodą Konsula, uzyskanie wizy jest możliwe w innych Państwach poza krajami Schengen.  Jest to uzależnione od dostępności wolnych miejsc na rejestrację i obłożenia placówki dyplomatycznej. W tym przypadku konieczne jest zapisanie się na złożenie wniosku wizowego za pośrednictwem systemu e-konsulat. Konsulat może również wymagać uzasadnienia przyczyn złożenia wniosku w kraju innym niż kraj miejsca zamieszkania.

Aby przedłużyć swój pobyt  w Polsce, cudzoziemiec może złożyć wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania cudzoziemca Więcej informacji http://archiwalna.udsc.gov.pl/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/chce-przedluzyc-swoj-pobyt-w-polsce/

Gdzie mogę znaleźć wzór dowodu zainteresowania zatrudnieniem cudzoziemca / rekomendacji?

Dowodem zainteresowania od firmy z listy firm partnerskich Programu może być list intencyjny, oświadczenie lub e-mail od firmy zawierający dane firmy, dane cudzoziemca i planowany charakter zatrudnienia / współpracy. Zalecany wzór dowodu zainteresowania do pobrania można znaleźć na dole strony.  Dowód zainteresowania jest wymagany w procesie wizowym i nie nakłada obowiązku zatrudnienia cudzoziemca.

Jak długi jest okres oczekiwania na wizę PBH?

Czas oczekiwania na wizę zależy od kraju, liczby aktualnie złożonych wniosków wizowych i obciążenia urzędu konsularnego. Zazwyczaj wizę można uzyskać w ciągu 2-5 tygodni od kontaktu cudzoziemca z Konsulatem / Centrum Wizowym.

Jaka jest podstawa prawna Programu Poland.Business Harbour? Czy są jakieś przepisy, które regulują zasady jego działania?

Realizujące program instytucje prowadzą go w ramach swoich obecnych zadań i kompetencji, stąd nie zachodziła konieczność tworzenia odrębnej podstawy prawnej. 

Сzy z przystąpieniem do tego programu wiążą się jakieś dodatkowe obowiązki dla pracodawcy lub ewentualnego przyszłego pracownika?

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne i nie nakłada dodatkowych obowiązków na pracodawcę ani na  pracownika.

Czy uczestnictwo w programie jest odpłatne?

Uczestnictwo w Programie PBH jest bezpłatne zarówno dla firmy jak i dla pracownika.

Czym się różni wiza D23 Poland Business Harbour od innych wiz np. wizy pracowniczej?

Najbardziej istotnym odróżnieniem wizy D23 Poland.Business Harbour jest możliwość podjęcia pracy w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemca w Polsce. Uczestnictwo w programie PBH pozawala na uzyskanie wiz dla członków rodziny specjalisty IT lub relokowanych pracowników firm.

 

Materiały

Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia/rozpoczęcia współpracy z cudzoziemcem w ramach Programu Poland Business Harbour
statement​_of​_intent.pdf 0.39MB
{"register":{"columns":[]}}