W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego mówimy o radonie?

07.11.2023

7 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Radonu, aby uwrażliwiać społeczeństwo na temat zagrożeń związanych z występowaniem tego gazu. Przedostający się do domów promieniotwórczy radon może zagrażać zdrowiu. Jednak świadomość społeczna na temat radonu jako zagrożenia dla zdrowia ludzkiego jest nadal niewielka. Warto wiedzieć, że istnieją proste metody obniżania jego stężenia.

Grafika zatytułowana Kampania Poznaj radon, w tle osiedle zabudowa jednorodzinna nocą. Po środku hasło: Dowiedz się czym jest radon i jak zmniejszyć jego ilość w swoim domu.

Jedną z nich jest na przykład częste wentylowanie pomieszczeń. Ale już na etapie projektowania lub remontów domów, można zastosować rozwiązania zmniejszające stężenie radonu. Piszemy o nich na stronie kampanii „Poznaj radon”. Ponadto zamieszczamy przydatne materiały, odpowiedzi na najczęściej zadawany pytania, czy ciekawostki – zachęcamy do zapoznania się z nimi.

„Poznaj Radon" to kampania Państwowej Agencji Atomistki, której głównym celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa o radonie. Przygotowany przez Państwową Agencję Atomistyki projekt edukacyjny ma na celu uwrażliwienie mieszkańców Polski na problem szkodliwości wysokich dawek radonu, którego niebezpieczne stężenia mogą gromadzić się w miejscach pracy, szkołach i domach.

Kilka słów o radonie

Radon to promieniotwórczy gaz szlachetny, który naturalnie występuje w przyrodzie na całym świecie. Został on po raz pierwszy zidentyfikowany w 1900 r. Radon w naszej przyrodzie występuje naturalnie, nie da się go wyeliminować z naszego otoczenia. Jego stężenie zależy od bardzo zmiennej zawartości uranu w glebie. Wchłonięty w nadmiernej ilości może stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Według światowej organizacji zdrowia radon można uznać za główną przyczynę raka płuc u osób niepalących, a u palaczy jest na drugim miejscu. Według ustanowionych norm maksymalny poziom stężenia radonu nie powinien przekraczać 300 Bq/m3 w budynkach mieszkalnych. Więcej o tym, jak zmierzyć stężenie radonu, dowiesz się tutaj: https://www.gov.pl/web/poznajradon/pomiaryradonu.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia

Wyniki tego badania stanowią zasadniczą podstawę do oceny ryzyka zdrowotnego związanego z radonem dokonaną przez Światową Organizację Zdrowia w Genewie i opublikowaną w raporcie „WHO Handbook on Indoor Radon”. Najważniejsze wnioski z tej oceny:

  • wykazano, że radon w domach zwiększa ryzyko raka płuc;
  • czas trwania i poziom narażenia na radon odgrywają rolę w ryzyku. Wszystkie oceny ryzyka dla radonu w domach opierają się na długoterminowym stężeniu radonu (średnia wartość w Bq/m3 przez około 20 do 30 lat);
  • ryzyko raka płuca wzrasta proporcjonalnie do (długotrwałego) stężenia radonu w domu, tj. podwojenie stężenia radonu podwaja ryzyko;
  • nie ma wskazania progu, poniżej którego radon byłby nieszkodliwy. Dlatego stężenie radonu powinno być zredukowane we wszystkich mieszkaniach, o ile można to osiągnąć przy rozsądnym wysiłku;
  • na każde 100 Bq/m3 długotrwałego stężenia radonu ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta o około 16%;
  • palenie i radon wzajemnie się wzmacniają. U obecnych i byłych palaczy radon szczególnie silnie zwiększa ryzyko raka płuc. Wykazano również, że radon zwiększa ryzyko dla osób niepalących.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}