W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Metody redukcji radonu

Uszczelnienie otworów i szczelin, przez które może przedostawać się radon, w znacznym stopniu może zredukować jego ilość w naszych domach. Jednak nie wszystkie pęknięcia są łatwe do zidentyfikowania. Podpowiadamy, na jakie miejsca warto zwrócić szczególną uwagę przy zabezpieczaniu budynku.

Pomiary radonu

Miejsca, w których dochodzi do pęknięć w konstrukcji budynku:

  1. otwarte studzienki – można je wyposażyć w hermetyczną pokrywę. Jeśli studzienka pełni również funkcję odpływu podłogowego, można zainstalować w niej specjalny syfon, który instaluje się przy pokrywie studzienki;
  2. odpływy podłogowe – podobnie jak w przypadku studzienek, w odpływach podłogowych w piwnicy można zainstalować syfony, które zapobiegają przedostawaniu się radonu do piwnicy. Urządzenia te chronią także przed pleśnią, zapachami, owadami i przeciągami;
  3. podłogi i ściany - jeśli to możliwe, powinniśmy zadbać o uszczelnienie połączeń pomiędzy ścianą fundamentową a podłogą. Jeśli to połączenie jest  nieszczelne, może stanowić główne źródło przenikania radonu do pomieszczeń;
  4. odsłonięta gleba - odsłonięty grunt w przestrzeniach znajdujących się pod budynkiem jest jednym z miejsc, przez które radon może przedostawać się do naszych domów. Istnieje możliwość osłonięcia fragmentu gleby plastikową membraną z uszczelnionymi krawędziami. Jeśli w piwnicy znajdują się miejsca, w których nie ma płyty podłogowej, można w tym miejscu wylać beton.
  5. puste przestrzenie w konstrukcji ścian – drobne pęknięcia w ścianach fundamentowych i podłogach można w łatwy sposób uszczelnić. Większe wymagają zastosowania odpowiednich technik budowlanych. Ekipa budowlana specjalizująca się w uszczelnianiu konstrukcji domu może wykonać prace naprawcze, reperując także szczeliny, które znajdują się pobliżu kanałów dystrybucji mediów (np. wody, kanalizacji, instalacji elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego) w ścianach i podłogach.

 

Warto pamiętać, że konstrukcja budynku z czasem starzeje się i osiada. Mogą pojawiać się wtedy nowe pęknięcia, które będą wymagały renowacji.

Co jeszcze możemy zrobić, by obniżyć stężenie radonu w naszych domach?

Jednym ze sprawdzonych i najbardziej skutecznych metod jest odpowiednia wentylacja domu. Dzięki regularnemu wietrzeniu mieszkań  możemy obniżyć poziom radonu o ponad 80%. 

Wentylacja może odbywać się w sposób mechaniczny (otwieranie okien i drzwi). Inną metodą jest zainstalowanie wentylatora odzysku ciepła (HRV) lub wentylatora odzysku energii (ERV), który zwiększy wentylację zwłaszcza w pomieszczeniach, nieposiadających okien i innych drożnych ciągów wentylacyjnych. Wentylator typu HRV może obniżyć poziom radonu o blisko 25-50%.

 

 

W wielu domach niezależnie od rodzaju fundamentu, niektóre wejścia są ukryte lub niedostępne (np. przez boazerię czy wykładziny).

Warto pamiętać, że nie każdy budynek potrzebuje dodatkowej wentylacji.  Metody zwiększonej wentylacji w celu zmniejszenia ilości radonu wskazane są zwłaszcza w pomieszczeniach piwnicznych i charakteryzujących się niskim stopniem wentylacji naturalnej.

{"register":{"columns":[]}}