W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

19.01.2024 Akt oskarżenia w sprawie śledztwa, dotyczącego szeregu wyłudzeń na szkodę banków o sygn. RP I Ds. 20.2017.

19.01.2024

Baner akt oskarżenia. W tle młotek.

          Prokuratura Regionalna w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie III Wydział Karny akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, którym zarzucono doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu banków tj.  popełnienie przestępstw  z art. 286 § 1 kk, art. 297§1 kk  i inne.

          Przedmiotowe śledztwo prowadzone było w oparciu o materiały wyłączone z postępowania tutejszej Prokuratury, nadzorowanego pod sygn. akt RP II Ds. 8.2017, zakończonego skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko 22 osobom.

          Akt oskarżenia, skierowany w sprawie o sygn. RP I Ds. 20.2017, obejmuje łącznie 54 zarzuty, dotyczące wyłudzenia przez oskarżonych na szkodę PKO Banku Polskiego SA, Alior Banku SA, BNP Paribas Banku Polska SA, b. Getin Noble Banku SA, Banku Pekao SA i Credit Agricole Banku Polska SA kredytów i pożyczek bankowych o szacowanej wartości 3 mln. zł. Jak ustalono do tych wyłudzeń dochodziło przy wykorzystaniu dokumentów finansowych, poświadczających nieprawdę, co do wysokości uzyskiwanych przez sprawców dochodów (pożyczki udzielane osobom fizycznym) oraz co do wyników finansowych spółek kapitałowych (pożyczki i kredyty udzielane osobom prawnym).

          Wiodącą rolę w organizacji całego procederu przypisać należy oskarżonym Tadeuszowi K. i Wiesławie K. Oskarżeni samodzielnie lub poprzez Beatę B.-L., Krzysztofa P. i Sebastiana T., w oparciu o spreparowaną dokumentację finansową,                      w której wykazywano nierzetelne wyniki finansowe zarządzanych podmiotów, uzyskiwali kolejne kredyty. Przy wykorzystaniu poświadczającej nieprawdę dokumentacji oskarżeni uzyskali również w bankach pożyczki indywidualne. Jak ustalono sprawcy uzyskując kolejne kredyty, część z wyłudzonych środków przeznaczali na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Taki sposób działania wpłynął na rozmiar, jak i na wydłużenie okresu przestępczej działalności oskarżonych.

          Akt oskarżenia, dotyczy czynów kwalifikowanych z art. 286§1 kodeksu karnego ( tj. wyłudzenie mienia zagrożone odpowiedzialnością karną do 8 lat pozbawienia wolności ), z art. 286§ 1 kodeksu karnego w zw. z art. 294§1 kodeksu karnego ( tj. wyłudzenie mienia znacznej wartości, zagrożone odpowiedzialnością karną do 10 lat pozbawienia wolności), z art. 297§1 kodeksu karnego ( tj. oszustwo finansowe zagrożone odpowiedzialnością karną do 5 lat pozbawienia wolności ).

{"register":{"columns":[]}}