W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja prasowa z dnia 24 kwietnia 2024 roku

24.04.2024

                                                                                                  Łódź, dnia 24 kwietnia 2024 roku                                                   

2006-1.0610.46.2024

                                               INFORMACJA PRASOWA

 

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw
                    na szkodę gmin i zajmującej się praniem brudnych pieniędzy

 

          Prokuratura Regionalna w Łodzi w dniu 24 kwietnia 2024 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Sieradzu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom, w związku z zakończeniem śledztwa dotyczącego oszustw dokonanych na szkodę 3 gmin na terenie Polski, w wyniku czego poniosły one szkodę w wysokości co najmniej 11.000.000 złotych. Wobec kolejnych ponad stu jednostek samorządu terytorialnego (gmin, miast, powiatów) usiłowano takich oszustw dokonać.

 

          Wyłudzeniami środków finansowych od gmin – jak ustalono w toku śledztwa prowadzonego wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości -  zajmowała się zorganizowana grupa przestępcza, w ramach której istniał ściśle określony podział ról i zadań.

 

          W toku śledztwa ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, w okresie od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku, wykorzystując czas pandemii COVID-19, telefonowali do upoważnionych przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i podając się za pracowników banków oferowali możliwość założenia lokat terminowych z promocyjnym oprocentowaniem. W celu dokonania oszustwa członkowie grupy przestępczej używali domeny łudząco podobnej do domen różnych banków. Domeny te zarejestrowane były na fikcyjne osoby, w korespondencji wysyłanej do urzędów sprawcy używali szaty graficznej dokumentów mającej   na celu imitować oryginalne dokumenty pochodzące z właściwych banków, a rozmowy prowadzili podając numery telefonów kontaktowych zarejestrowanych na osoby trzecie. Uzyskane środki były transferowane na rachunki bankowe prowadzone dla podmiotów w innych państwach, a następnie dokonywano ich konwersji na kryptowaluty.

 

          Funkcjonowanie w ramach zorganizowanej struktury umożliwiło utworzenie podmiotów gospodarczych, dysponujących infrastrukturą w postaci rachunków bankowych i portfeli kryptowalutowych, służących do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Przeprowadzano szereg transakcji pod pozorem zawartych umów zlecenia oraz zakupu kryptowalut, w celu udaremnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia i miejsca umieszczenia środków pieniężnych. Wykonywane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości czynności procesowe, operacyjne oraz analityczne pozwoliły na ustalenie wszystkich osób biorących udział w procederze będącym przedmiotem śledztwa. Dwie osoby w chwili obecnej nadal poszukiwane są listami gończymi.

 

          Wśród osób, przeciwko którym skierowano akt oskarżenia jest także pięcioro urzędników, którzy z racji pełnionej funkcji byli zobowiązani do zajmowania się sprawami majątkowymi jednostki samorządu terytorialnego ze szczególną starannością i pozostawali odpowiedzialni za wykonywanie dyspozycji środkami finansowymi. Osobom tym, postawiono zarzuty nieumyślnego wyrządzenia szkody gminom, poprzez zatwierdzenie przelewów, czy też polecenie dokonania transferu środków finansowych na rachunki osób podszywających się pod pracowników banków, bądź wykazanie się lekkomyślnością w kontaktach z tymi osobami, nie dokonując odpowiedniej weryfikacji ich tożsamości.

 

          Wobec 15 oskarżonych w śledztwie stosowano tymczasowe aresztowanie, wobec innych stosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze. W ramach czynności śledztwa, na poczet przyszłych kar zabezpieczono składniki majątkowe w postaci nieruchomości oraz pieniędzy, zabezpieczono również kryptowaluty, a także 9 sztabek srebra, złote monety, wartościowe zegarki. Łączna wartość zabezpieczonego w śledztwie mienia, przekraczająca 12 milionów złotych pozwoli na naprawienie wyrządzonej szkody.

 

          Za popełnione przestępstwa oskarżonym grożą maksymalnie kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Regionalnej w Łodzi

Krzysztof Bukowiecki

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
25.04.2024 11:19 Dariusz Frankiewicz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Dariusz Frankiewicz
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Informacja prasowa z dnia 24 kwietnia 2024 roku 2.0 25.04.2024 11:43 Dariusz Frankiewicz
Informacja prasowa z dnia 24 kwietnia 2024 roku 1.0 25.04.2024 11:19 Dariusz Frankiewicz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}