W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program dla Śląska. Kolejne inwestycje napędzają gospodarkę

05.06.2020

Blisko 23 miliardy złotych – to wartość dotychczas podpisanych umów w ramach Programu dla Śląska. Mimo pandemii nie zatrzymujemy inwestycji, a przedsięwzięcia dostosowujemy do nowej rzeczywistości. Okazją do rozmowy o osiągnięciach i planach w programie było III posiedzenie Rady Wykonawczej do spraw Programu dla Śląska. W debacie uczestniczyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki oraz minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister Grzegorz Puda.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzą przy stole konferencyjnym, w tle flagi UE i Polski

Dotychczasowe działania

III posiedzenie Rady Wykonawczej do spraw Programu dla Śląska odbyło się 5 czerwca w formie wideokonferencji.

W ramach Programu dla Śląska realizowanych jest obecnie 116 przedsięwzięć o łącznej wartości 62 miliardów złotych. Najwięcej z tej kwoty zainwestowaliśmy w rozwój i modernizację infrastruktury transportowej – rozpoczęła posiedzenie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowała wsparcie, z jakiego skorzystało województwo śląskie w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), na rzecz walki ze skutkami społeczno-gospodarczymi pandemii, a także opowiedziała o nowych projektach realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Śląsk skorzystał ze wsparcia środków unijnych. W ramach pieniędzy z POWER zostały wsparte domy pomocy społecznej, dofinansowane wynagrodzenia i koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz dotacje dla osób, które utraciły pracę. Łączna wartość tych działań dla województwa śląskiego to około 173 mln zł – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

Poprzednie posiedzenie odbyło się w październiku zeszłego roku. Od tego czasu w ramach Programu dla Śląska podjęto wiele inicjatyw, o których mówił wiceminister Grzegorz Puda.

Województwo śląskie intensywnie wykorzystuje również środki z Programu Infrastruktura i Środowisko. Od grudnia 2019 roku zawarto umowy na 65 projektów z zakresu termomodernizacji budynków wielorodzinnych na łączną kwotę 429 mln zł, z czego 234 mln zł będzie pochodziło z środków unijnych. Natomiast na początku tego roku podpisano umowy na zakup autobusów elektrycznych dla Gliwic i Sosnowca na kwotę 82 mln zł. Dofinansowanie unijnie na ten cel to ponad 56 mln zł – zaznaczył wiceminister Grzegorz Puda.

Program dla Śląska w przyszłej perspektywie

Podczas posiedzenia poruszono też kwestię przyszłej perspektywy unijnej.  Polska może bardzo dużo zyskać z nowego instrumentu jakim jest Fundusz Odbudowy (The Next Generation EU). Mówi się o kwocie 64 mld euro, a województwo śląskie będzie jednym z największych beneficjentów.

Premier Morawiecki zapowiedział przyspieszenie prac w ramach Programu. Kolejne posiedzenie Rady odbędzie się w ciągu miesiąca.