W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

21. Konferencja i Generalne Spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów

16.09.2016

W dniach 11 - 15 września 2016 roku w Dublinie (Irlandia) odbyła się 21. Konferencja i Generalne Spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Prokuratorów (IAP – Intenational Association of Prosecutors). Polska prokuratura uczestniczy w konferencjach organizowanych przez IAP cyklicznie. Spotkanie w Dublinie stanowiło kontynuację współpracy ze Stowarzyszeniem. Przewodniczącym polskiej delegacji był Robert Hernand – Zastępca Prokuratora Generalnego.

W jej skład wchodzili także: Jacek Wygoda – Zastępca Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej oraz Jarosław Malinowski – prokurator z Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

IAP stanowi pozarządową i apolityczną organizację zrzeszającą obecnie ponad 300 tysięcy prokuratorów z więcej niż 172 państw. Stowarzyszenie zostało utworzone w 1995 roku w Wiedniu. Jego głównym celem jest wzmacnianie międzynarodowej współpracy pomiędzy prokuratorami stanowiącej realne wsparcie w procesie gromadzenia dowodów, w szczególności podczas realizacji pomocy w drodze międzynarodowej pomocy prawnej w sprawach karnych w najpoważniejszej grupie spraw.

Konferencję otworzyła Pani Claire Loftus – Prokurator Generalny Irlandii. W trakcie czterodniowych obrad omówiono szereg znaczących zagadnień. Wśród najistotniejszych należy wymienić rozwiązywanie problemów proceduralnych w sprawach postępowania ekstradycyjnego obejmującego najpoważniejsze przestępstwa, sposoby i metody zapewnienia ochrony dla prokuratorów prowadzących najpoważniejsze sprawy dotyczące zorganizowanej przestępczości, a także postępowanie w sprawach o charakterze wielopodmiotowym obejmującym przestępstwa popełnione na terenie wielu państw i różnorodnych systemów prawnych. W trakcie konferencji była także możliwość uczestniczenia w grupach roboczych, gdzie zajmowano się szczegółowymi zagadnieniami związanymi ze sposobem zwalczania przestępstw o charakterze finansowym, terrorystycznym, obejmującym narkotyki syntetyczne i nowe substancje psychoaktywne, a także przestępstw przeciwko wolności seksualnej.

Tegoroczna konferencja potwierdziła, iż szczególnie istotna w bieżącej pracy prokuratorskiej jest wzajemna współpraca, która ulega zacieśnieniu w przypadku bezpośredniej wymiany doświadczeń. Konferencja IAP stanowiła doskonałą platformę do nawiązania szeregu kontaktów, które przyczynią się do lepszej efektywności we wspólnym, międzynarodowym zwalczaniu najpoważniejszej przestępczości.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 11:38 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:36 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}