W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej dokonującej porwań dla okupu

05.11.2018

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcom czterech uprowadzeń dla okupu, tj. przeciwko Grzegorzowi P., Januszowi C, Sławomirowi G. i Jackowi S. Mężczyzn oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywanie porwań dla okupu.

Grupa działała na terenie Podbeskidzia

W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że do przestępstw tych dochodziło w latach 2014 -2017 na Podbeskidziu. Grupę przestępczą założył i kierował nią Grzegorz P. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy poznali się w zakładzie karnym, a następnie na terenie Bielska – Białej i okolic rozpoczęli typowanie osób, które wybierali jako ofiary uprowadzeń. Oskarżeni dokonywali stosownych sprawdzeń stanu majątkowego, zwyczajów życia codziennego oraz miejsc zamieszkania ofiar, a następnie śledzili te osoby. Na czas negocjacji z rodzinami ofiar, wynajmowali specjalnie przystosowane mieszkania i pomieszczenia, w których przetrzymywali zakładników. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy dokonując uprowadzeń sprawcy posługiwali się metodą „na policjanta”, zatrzymując ofiary do fikcyjnej kontroli drogowej. Używali przy tym atrapy broni palnej oraz przebrania w mundury policyjne. W ten sposób doprowadzili do porwania czterech osób osiągając okup w łącznej wysokości ponad 4,5 miliona złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku śledztwa prokuratorzy w wyniku zatrzymania sprawców ostatniego uprowadzenia z listopada 2017 roku zdołali odzyskać kwotę okopu w wysokości ponad 2,8 miliona zł.

W trakcie postępowania oskarżeni ostatecznie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów z artykułu 258 par 1 kodeksu karnego oraz 252 par. 1 kk, w tym także do innych przestępstw takich jak rozboje, posługiwanie się dokumentami stwierdzającymi tożsamość innej osoby oraz posiadania narkotyków.

Oskarżonym za zarzucane im przestępstwa grozi kara pozbawiania wolność od 3 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 10:39 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:03 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}