W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom międzynarodowej grupy przestępczej

01.08.2016

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu zakończył śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych przy obrocie miedzią. 

29 lipca 2016 roku do Sądu Okręgowego w Legnicy skierowany został akt oskarżenia obejmujący swoim zakresem 42 oskarżonych.

Na czym polegał przestępczy proceder

W skład grupy wchodzili obywatele polscy, dziewięciu obywateli Węgier i jeden obywatel Czech.

Na początkowym etapie swojego działania grupa przestępcza zajmowała się sprawdzaniem do Polski z innych państw Unii Europejskiej złomu miedzianego i katod miedzianych. Formalnymi nabywcami były podmioty zarejestrowane w Polsce. Zgodnie z zamierzeniami organizatorów nie zamierzały i nie płaciły one należnego podatku VAT, a więc byli tzw. znikającymi podatnikami. Za pośrednictwem łańcuszka firm towar odsprzedawany był ostatecznym nabywcom wyłącznie „na papierze”. Firmy – znikający podatnicy, były następnie zamykane lub odsprzedawane, a reprezentujące je osoby ukrywały się.

Zgodnie z poczynionymi ustaleniami śledztwa towar, inaczej niż to wynikało z faktur sprzedażowych, transportowany był od dostawcy z Austrii lub Włoch bezpośrednio do firmy będącej rzeczywistym nabywcą. Na tym etapie następowała także podmiana dokumentów przewozowych, uzasadniających przejazd ciężarówek z towarem na danej trasie.

Po dostarczeniu towaru następowała zapłata, w tym na rachunki bankowe prowadzone przez banki zagraniczne. Część pieniędzy stanowiąca zysk przestępców wybierana była przez podstawione osoby w formie gotówkowej.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

W proceder zamieszanych było łącznie około 70 podmiotów gospodarczych. Uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosło nie mniej niż 148 milionów złotych.

Oskarżonym grożą kary w wymiarze łącznym do 15 lat pozbawienia wolności, a przede wszystkim obowiązki naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

W uzyskiwaniu obszernego materiału dowodowego w tej sprawie dużą rolę odegrała ścisła współpraca międzynarodowa, w tym realizowana za pośrednictwem Eurojust w ramach spotkań koordynacyjnych.

Na podkreślenie zasługuje także znakomita współpraca z prowadzącym śledztwo CBŚP Wrocław, a także UKS Wrocław i Kraków oraz GIIF.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 10:43 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:38 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}