W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy uchylali się od płacenia podatków

23.06.2023

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, które jak ustalono w strukturze zorganizowanej grupy przestępczej dokonywały przestępstw podatkowych przy okazji obrotu sprzętem elektronicznym. Działania grupy doprowadziły do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych Skarbu Państwa w podatku VAT w łącznej kwocie niemal 15,5 mln zł.

VAT

Zaniżone podatki

Wykorzystywane przez grupę spółki handlowały sprzętem elektronicznym, takim jak smartfony i tablety, a także różnymi akcesoriami elektronicznymi. Mechanizm działania oskarżonych polegał na ustalaniu podstawy opodatkowania w podatku VAT w formule marży dla towarów używanych, pomimo, że sprzedawane przez te spółki towary były w zdecydowanej większości nowe.

W akcie oskarżenia zarzucono, że oskarżeni świadomie i celowo stosowali zaniżone opodatkowanie sprzedaży smartfonów, aby obniżyć ceny sprzedaży swoich towarów i w ten sposób uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku. W wyniku zastosowania tej procedury opodatkowania zyskiwał nabywca, który płacił niższą cenę za towar oraz sprzedawca, który dzięki niższej cenie mógł sprzedać większą ilość towarów. Tracił natomiast budżet państwa, który otrzymywał niższy podatek. Straty te oszacowano na niemal 15,5 mln zł.

Pranie pieniędzy

Zarzuty aktu oskarżenia obejmują także tzw. prawnie brudnych pieniędzy. By udaremnić lub znacznie utrudnić wykrycie przez organy skarbowe i organy ścigania przestępczego pochodzenia pieniędzy, które pochodziły z popełniania czynów zabronionych, wpływające na rachunki spółek pieniądze były przekazywane na rachunki osób prywatnych lub innych podmiotów gospodarczych, a następnie wypłacane w gotówce.

 

Zagrożenie karą

Wśród oskarżonych są zarówno członkowie grupy, jak i jej szef. Maksymalne zagrożenie karą za zarzucane im czyny wynosi 15 lat pozbawienia wolności.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}