W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom Straży Granicznej za przyjmowanie korzyści majątkowych

14.01.2019

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 3 stycznia 2019 roku skierował akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, w tym dwóm byłym funkcjonariuszom Straży Granicznej. Są oni oskarżeni o przyjmowanie korzyści majątkowych w postaci pieniędzy od członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów przez rzekę graniczną Bug na olbrzymią skalę.

Funkcjonariusze informowali przemytników 

W toku postępowania przygotowawczego prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalili, że część przemytów zrealizowanych przez zorganizowaną grupę przestępczą została dokonana na tzw. ”układzie” – to znaczy miejsce dokonania przemytu i godzina jego realizacji wskazywana była przez funkcjonariusza Straży Granicznej. W dacie i miejscu przemytu nie miał się wówczas znajdować żaden patrol Straży Granicznej. Takie przemyty odbywały się w rejonie działania Placówki Straży Granicznej w Skryhiczynie oraz w rejonie działania Placówki Straży Granicznej we Włodawie.

Zarzuty niedopełnienia obowiązków i ukrycia dokumentacji

Jednemu z funkcjonariuszy zarzucono 12-krotne przekazania informacji służbowych dotyczących czasu i miejsca pełnionych służb przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w bezpośredniej ochronie granicy państwowej i przyjęcia w zamian za te informacje korzyści lub obietnicy korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwotach po 10 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 228 par. 3 kk w zb. z  art. 266 par. 2 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk w zw. z art. 12 kk. Ponadto został on oskarżony o niedopełnienie obowiązków i ukrycie na swojej posesji dokumentacji procesowej NOSG w Chełmie kwalifikowany z art. 231 par. 1 kk w zw. z art. 276 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk.

Funkcjonariusze ułatwiali przemyt

Działania te umożliwiły dokonanie 12 przemytów papierosów produkcji ukraińskiej bez polskich znaków skarbowych akcyzy w łącznej ilości 1 100 000 paczek i wartości ponad 14 milionów złotych, co spowodowało uszczuplenie należności celnej w wysokości nie mniejszej niż 920 tysięcy złotych, uszczuplenie należnego podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 4,7 miliona złotych i należnego podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 17,9 miliona złotych.

Zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej

Drugiemu z funkcjonariuszy przedstawiono zarzuty 9-krotnego udzielenia informacji służbowych dotyczące czasu i  miejsca pełnionych służb przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w bezpośredniej ochronie granicy państwowej i przyjęcia w zamian za te informacje korzyści lub obietnicy korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwotach od 5 tysięcy do 8 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 228 par. 3 kk w zb. z  art. 266 par. 2 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk w zw. z art. 12 kk.

Działania te umożliwiły dokonanie 3 przemytów papierosów produkcji białoruskiej bez polskich znaków skarbowych akcyzy w łącznej ilości 28 tysięcy paczek i wartości ponad 371 tysięcy zł, co spowodowało uszczuplenie należności celnej w wysokości nie mniejszej niż 182 tysiące złotych, uszczuplenie należnego podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 123 tysiące złotych i należnego podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 466 tysiące złotych.

Pośrednik posiadał narkotyki

Pośrednikiem w przekazywaniu korzyści majątkowych i informacji od funkcjonariusza Straży Granicznej był trzeci z oskarżonych, któremu oprócz zarzutów kwalifikowanych z art. 229 par. 3 kodeksu karnego zarzucono również posiadanie środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste tzw. marihuany.

Każdemu z oskarżonych przedstawiono ponadto zarzuty pomocnictwa do przestępstw karnoskarbowych.

Środki zapobiegawcze

Wobec dwóch oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci  tymczasowego aresztowania, wobec jednego poręczenie majątkowe.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karami do 10 lat pozbawienia wolności.

Należy podkreślić, że śledztwo było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami NOSG w Chełmie i BSW SG w Warszawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 12:25 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:54 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}