W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem paliwem i innymi towarami

28.06.2022

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, w śledztwie związanym z fikcyjnym obrotem szeregiem towarów, w tym paliwem.

toga prokuratorska

Zakres zarzutów

Obu oskarżonym zarzucono, że działając w celu osiągniecia korzyści majątkowych ułatwili innym osobom posłużenie się nierzetelnymi fakturami VAT, w celu uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie ponad 12 mln złotych. Faktury te poświadczały nieprawdę co do transakcji gospodarczych w zakresie nabycia oleju napędowego, benzyny bezołowiowej, usług transportowych, a także towarów takich jak odkurzacze, rowery, projektory, orbitreki i bieżnie. Oskarżono ich również o pranie brudnych pieniędzy.

Ponadto jeden z nich został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie paliwem i innymi towarami, przyjmowaniu, wystawianiu i posługiwaniu się fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji. Zarzucono mu również posiadanie środka odurzającego w postaci konopi innych niż włókniste.

Okoliczności sprawy

Ustalenia śledztwa wykazały, że na terenie kraju działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu dokonywanie przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Polegały one na przyjmowaniu i wystawianiu faktur VAT w ramach różnych podmiotów gospodarczych, które dokumentowały nierzetelne transakcje gospodarcze, związane z fikcyjnym, karuzelowym obrotem różnymi towarami.

Osoby wchodzące w jej skład dopuszczały się nadto przestępstw skarbowych, w tym przestępstw polegających na składaniu organom podatkowym deklaracji VAT-7. W deklaracjach podawano nieprawdę w zakresie wysokości podatku należnego i naliczonego, w tym również w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem towarami, co w konsekwencji prowadziło do narażenia na uszczuplenie podatku od towarów i usług.

Podmioty gospodarcze, które były wykorzystywane w procederze wystawiania fikcyjnych faktur, także spoza granic kraju, często nie prowadziły faktycznej działalności, bądź nie dysponowały towarem oznaczonym na fakturze.

Nawet 15 lat pozbawienia wolności

Oskarżonym, których działania doprowadziły do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych na kwotę wielkiej wartości tj. na ponad 12 mln złotych, grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

{"register":{"columns":[]}}