W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie działalności Polskiej Korporacji Finansowej „Skarbiec”

22.01.2020

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy kolejny akt oskarżenia dotyczący przestępstw popełnionych w latach 2005-2015 w związku z działalnością przedstawicieli spółki Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec”.

Siedmiu oskarżonych

Spółka „Skarbiec” – funkcjonująca również jako „Pożyczka gotówkowa” i „Pomocna pożyczka” – w latach 2005-2015 zajmowała się udzielaniem pożyczek gotówkowych. Skierowanym 31-go grudnia 2019 roku aktem oskarżenia objęto siedem osób, którym zarzucono wyłudzanie od potencjalnych klientów Korporacji „Skarbiec” opłat pobieranych przy zawieraniu umów przedwstępnych. Oskarżeni to byli doradcy finansowi i kierownicy biur „Skarbca”.

Wcześniej w toku śledztwa pozostającego ustalono, że wprowadzali oni w błąd osoby chętne do uzyskania oferowanych przez firmę pożyczek co do rzeczywistego zamiaru wywiązania się z zawieranych umów, a także co do istotnych warunków przedwstępnych umów oraz konsekwencji odstąpienia od nich.

Mechanizm oszustwa

Nieuczciwi pracownicy kreowali u pokrzywdzonych przekonanie, że dokonana tzw. opłata przygotowawcza gwarantuje im otrzymanie pożyczki bez złożenia żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Jednocześnie zatajali przed potencjalnymi klientami – wbrew treści zawieranych umów – faktyczne terminy i warunki przyznawania pożyczek, oraz nie informowali o konieczności złożenia przez pożyczkobiorców dodatkowych zabezpieczeń gwarantujących ich wypłatę. Pokrzywdzeni byli informowani, że w razie odstąpienia od umowy lub w przypadku nieotrzymania pożyczki „opłata przygotowawcza” zostanie w całości zwrócona. W rzeczywistości kwota „opłaty przygotowawczej” nie była zwracana, przy czym klienci byli informowani o istotnych warunkach umowy dopiero po jej wpłacie.

Ponad 1000 pokrzywdzonych

Ofiarami oszustów padło ponad 1000 osób. Zostały one oszukane na łączną kwotę niespełna 2,5 mln złotych. Zachowanie podejrzanych zostało zakwalifikowane jako oszustwo, tj. czyn z art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 294 par. 1 kk, przy przyjęciu, że sprawcy uczynili sobie z jego popełniania stałe źródło dochodu. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania przygotowawczego prokurator zabezpieczył – poprzez dokonanie wpisów hipotek przymusowych na nieruchomościach – mienie podejrzanych o wartości ponad 300 tys. złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 11:26 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}