W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie korupcji w Elektrociepłowni Katowice

29.01.2020

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 22 osobom, które odpowiedzą za przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Aktem oskarżenia objęto byłą pracownicę Elektrociepłowni Katowice, a następnie Zakładu Wytwarzania Katowice. Oskarżona kobieta odpowie za przyjęcie 85 łapówek w łącznej kwocie 700.000 złotych. Aktem oskarżenia objęto także 21 przedsiębiorców, którym zarzucono wręczanie korzyści majątkowych. Przestępstwo polegające na przyjęciu korzyści majątkowej lub wręczeniu korzyści majątkowej zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.

Przyjmowała łapówki, nie sprawowała należytego nadzoru nad remontami

 

Jak ustalano w śledztwie oskarżona zatrudniona była w Elektrociepłowni Katowice, a następnie w Zakładzie Wytwarzania Katowice, na stanowisku związanym z nadzorem  nad  prowadzonymi remontami i inwestycjami. W ramach swoich obowiązków decydowała o tym jakie prace remontowe należy wykonać na terenie Elektrociepłowni, jak również jaki ma być  ich zakres. Dowody wskazują, iż kobieta w związku z  zajmowanym stanowiskiem i sprawowanym nadzorem nad pracami remontowo – budowlanymi przyjmowała, w okresie od 2008 – 2014 roku, korzyści majątkowe od przedsiębiorców z terenu głównie województwa śląskiego. Przedsiębiorcy wręczali jej korzyści majątkowe, chcąc aby odebrała prace bez usterek  oraz w terminie określonym w  umowie. Za przekroczenie terminu groziły kary umowne.  Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa, po przyjęciu  łapówki  oskarżona nie sprawowała dokładnego nadzoru, odbierała prace bez stwierdzenia usterek  i  w niektórych przypadkach zgadzała się na nieformalne prowadzenie robót po terminie wynikającym z umowy. Przedsiębiorcy wręczając łapówki liczyli  na kolejne zlecenia. Oskarżonej zarzucono popełnienie 85 przestępstw  polegających na przyjęciu łapówki. Kwoty łapówek które wręczali przedsiębiorcy  wynosiły od 100 złotych do 74.500 złotych. Łączna kwota przyjętych korzyści majątkowych wynikająca z zarzutów przedstawionych kobiecie  wynosi 700.000 złotych.

Większość oskarżonych osób, w śledztwie przyznała się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i składała wyjaśnienia. Oskarżona kobieta ostatecznie nie odniosła się do treści stawianych jej zarzutów. Wobec 17 osób prokurator skierował do Sądu wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie kar pozbawienia wolności z warunkowym zawiedzeniem  ich wykonania.

Prokurator w sprawie dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonej, poprzez zajęcie pieniędzy w kocie 500.000 złotych oraz  poprzez ustanowienie  hipoteki w kwocie 300.000  złotych na  należącej do niej nieruchomości  gruntowej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 10:39 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}