W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie porwań połączonych ze szczególnym udręczeniem zakładników

20.09.2019

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała 16 września 2019 roku do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi S. i Bogusławowi K., podejrzanym o uprowadzenie 23 czerwca 2013 roku w Krakowie, dla okupu, znanego 76-letniego krakowskiego biznesmena. W wyniku tego zdarzenia porwany zmarł, a mimo to Bogusław K. przez dłuższy czas żądał w korespondencji smsowej od jego najbliższych zapłaty okupu, do czego jednak nie doszło. Po pewnym czasie zaprzestał kontaktowania się z rodziną nieżyjącego już porwanego.

Nadto Bogusława K. oskarżono o uprowadzenie dla okupu i przetrzymywanie od 18 stycznia 2017 roku do 23 stycznia 2017 roku, w Krakowie, małoletniego pokrzywdzonego, który po wpłaceniu przez rodziców  kwoty 100 tys. Euro został przez niego uwolniony.

Uprowadzenia połączone ze szczególnym udręczeniem

W obu przypadkach, z uwagi na sposób przetrzymywania porwanych osób, przyjęto, iż doszło do uprowadzenia połączonego ze szczególnym udręczeniem. Obaj podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyli obszerne wyjaśnienia. Bogusławowi K. za każdą popełnioną przezeń zbrodnię kwalifikowaną  z art.  252 par. 2 kk grozi kara do 15 lat lub nawet 25 lat pozbawienia wolności, zaś Dariuszowi S. za zbrodnię z art. 252 par. 1 kk –  do 15 lat pozbawienia wolności.

Podstawą skierowania przeciwko wyżej wymienionym osobom aktu oskarżenia stały się materiały dowodowe śledztwa obejmującego swym zakresem również szereg zabójstw popełnionych w latach 90-tych, a to: zabójstwa małżeństwa Alicji i Piotra Jaroszewiczów zaistniałego w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku w Warszawie Aninie, starszego  małżeństwa, którego dokonano w nocy z 18 na 19 stycznia 1991 roku w Gdyni oraz usiłowania zabójstwa wówczas 45-cioletniego mężczyzny, do którego doszło 12 stycznia 1993 roku w Izabelinie.

Śledztwo w zakresie dotyczącym wyżej opisanych czynów nadal trwa. Obecnie  wystąpiono do  Sądu Apelacyjnego w Krakowie z wnioskiem o przedłużenie wobec podejrzanych Roberta S., Marcina B. oraz Dariusza S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – do 31 grudnia 2019 roku. W tym też terminie planowane jest wstępnie zakończenie postępowania oraz skierowanie do właściwego Sądu aktu oskarżenia.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.08.2021 11:49 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:23 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}