W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie procederu dotyczącego przejmowania mieszkań

02.07.2018

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko trzem osobom oskarżonym między innymi o wyzyskanie przymusowego położenia pokrzywdzonych i zawarcie z nimi umów przenoszących prawa do lokali mieszkalnych.

Do zarzuconych oskarżonym przestępstw dochodziło w latach  2011, 2012,  2014 i 2016  na terenie Gdańska, Sopotu oraz Gdyni.

Pożyczka gotówkowa pod zastaw mieszkania

Pokrzywdzeni to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej i nie mające możliwości uzyskania  pożyczki w banku. Szukając rozwiązania dzwonili  na  numer  telefonu  widniejący  w ogłoszeniach  prasowych o  możliwości  uzyskania  pożyczki gotówkowej pod zastaw mieszkania.

W toku postępowania ustalono, że numer ten należał do Łukasza M. Mężczyzna wykorzystywał trudną sytuację pokrzywdzonych, w tym trudność w spłaceniu przez nich zobowiązania. Nadto wykorzystywał ich nieznajomość prawa wynikającą z wieku, wykształcenia lub stanu zdrowia. W zamian za  udzielenie pożyczki lub spłatę zadłużenia, w kwotach od  kilku  do kilkudziesięciu tysięcy złotych, nakłonił pokrzywdzonych  do zawarcia  umów  przenoszących  na jego rzecz  własność  lokali mieszkalnych.  Wartość lokali  wynosiła  od 120 000  do 330 000 złotych.  Wzajemne świadczenia były zatem  niewspółmierne.

Wprowadził w błąd co do treści umowy

Ponadto jak wynika ze zgormadzonego w sprawie materiału dowodowego, w trzech przypadkach Łukasz M. doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wprowadzając ich w błąd co do treści zawieranej umowy. Pokrzywdzeni byli przeświadczeni, że podpisywana  umowa dotyczy  pożyczki, której zabezpieczeniem miał być zastaw na nieruchomości. W rzeczywistości podpisywali umowy przenoszące własności nieruchomości w zamian za rzekomo udzieloną  im pożyczkę.  Nadto wpisana do aktu notarialnego wartość nieruchomości była zaniżona. Dwie umowy przenosiły własność nieruchomości  na  Łukasza M., a jedna na członków jego rodziny Jerzego i Mirosławę M.

Zarzucone przestępstwa

Łukaszowi M. zarzucono popełnienie ośmiu czynów z art. 304 k.k.  (zagrożonych karą  pozbawienia wolności  do lat 3 ) oraz  trzech  z art. 286 § 1 k.k., w  tym dwa z nich dotyczą mienia znacznej wartości (zagrożonych karą pozbawienia wolności od roku do lat 10).

Jerzemu i Mirosławie M. zarzucono popełnienie  czynu z art. 286 § 1 k.k. w zw.  z art. 294 § 1 k.k. (zagrożonego  karą pozbawienia wolności od roku do lat 10).

Nadto Jerzemu M. zarzucono popełnienie trzech, a Mirosławie Ł. jednego  przestępstwa paserstwa tj. czynów z art. 291 § 1 k.k. Oskarżeni nabyli od Łukasza M. lokale mieszkalne wiedząc, że wcześniej wszedł on w ich posiadanie w wyniku czynów zabronionych. Przestępstwo paserstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5 lat.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.   W toku postępowania przygotowawczego zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w  kwotach od 20  do 30 tysięcy złotych .

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 12:21 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:28 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}