W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniem VAT

13.12.2019

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 26 listopada 2019 roku skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K. oraz 14 innym osobom. Prokurator zarzucił im popełnienie 76 przestępstw, związanych z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej nierzetelne faktury VAT, służące do zaniżania zobowiązań podatkowych.

Zakres zarzutów

Przedstawione oskarżonym zarzuty dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, wystawiania i sprzedaży poświadczających nieprawdę faktur VAT kwalifikowane z art. 277a par. 1 kk i art. 271a par 2 kk i inne, prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk oraz związanych z tym procederem przestępstw karnoskarbowych.
Wobec czterech oskarżonych, w tym wobec kierującego grupą przestępczą, stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Zarzucone oskarżonym czyny zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Grupa wystawiała fikcyjne faktury VAT

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że grupa przestępcza kierowana przez Pawła K. w latach 2013-2017 kontrolowała na terenie województwa lubelskiego kilka firm, w imieniu których wystawiano fikcyjne faktury VAT. Dotyczyły one realizacji rozmaitych usług, w szczególności budowlanych, informatycznych, marketingowych, reklamowych, poligraficznych, szkoleniowych czy doradczych. Podmioty te faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej lub prowadziły ją w bardzo ograniczonym zakresie, nie posiadały majątku oraz środków trwałych, nie zatrudniały pracowników mogących dokonać sprzedaży usług i towarów wynikających z faktur. Nierzetelne faktury były następnie sprzedawane, jako faktury kosztowe, podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie całego kraju, w celu zaniżania na ich podstawie należności podatkowych.

120 przeszukań i faktury na 22 miliony złotych

W trakcie czynności prowadzonych przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wraz z funkcjonariuszami Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzono ponad 120 przeszukań na terenie całego kraju, zabezpieczając faktury wystawione przez grupę przestępczą o wartości ponad 22 milionów złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:19 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}