W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia za uprawę i wytwarzanie znacznej ilości środków odurzających

23.10.2017

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła pięć osób za udział w procederze związanym z uprawą  znacznej ilości konopi innych niż włókniste i wytwarzaniem z nich  środków odurzających. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Zlikwidowano dwie plantacje

W sprawie tej 31 maja 2016 roku w Gowidlinie i Mostach, na terenie powiatu kartuskiego, funkcjonariusze CBŚP  z Gdańska ujawnili  dwie duże  plantacje konopi. Jedna z nich zlokalizowana była w kurniku. Obie były  profesjonalnie  zorganizowane i wyposażone. Między innymi posiadały systemy kontroli oświetlenia, wentylacji i nawadniania.  Na terenie plantacji w Gowidlinie ujawniono  również sprzęt przeznaczony do niedozwolonego wytwarzania  środków  odurzających.  

Zabezpieczono  łącznie  1 656  sztuk  roślin  konopi innych  niż włókniste. Potencjalna wydajność  obu upraw  wynosiła nie mniej  niż  36 320 grama suszu rośliny konopi innych niż włókniste. 

Zabezpieczono również sprzęt  umożliwiający prowadzenie upraw, 698 grama suszu konopi innych niż włókniste oraz  zapiski dotyczące uprawy roślin. 

Zatrzymano wówczas  czterech   mężczyzn.

W toku kontynuowanego postępowania, w miejscowości Warszkowy, ujawniono  kolejną plantację, na terenie której zabezpieczono  690 sztuk roślin  konopi innych niż włókniste.  Potencjalna  wydajność  tej plantacji  wynosiła nie mniej niż 15 180 grama suszu. Ta plantacja również prowadzona była przez zatrzymanych mężczyzn.

Co zarzucono podejrzanym

Prokurator zarzucił zatrzymanym prowadzenie wspólnie i w porozumieniu uprawy znacznych  ilości  konopi  innych niż włókniste oraz przetwarzanie znacznej ilości środków odurzających. Chodzi o przestępstwa z art. 63 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które zagrożone jest karą do 8 lat  pozbawienia  wolności, a także z art. 53 ust.  1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które zagrożone jest karą na czas nie krótszy niż 3 lata pozbawienia wolności. Mężczyźni stanęli także pod zarzutem posiadania przyrządów przeznaczonych do  niedozwolonego  wytwarzania  środków odurzających. Chodzi o przestępstwo z art. 54 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Udział w przestępczym procederze prokurator zarzucił także osobie, która udostępniła do uprawy pomieszczenie w należącym  do niej  kurniku  oraz  umożliwiała podłączenie i korzystanie z odrębnej linii energetycznej. Zarzucono jej popełnienie czynu z art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art.  63 par. 1, 2 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. 

Kolejnej osobie  zarzucono  posiadanie  substancji  odurzającej – suszu konopi innych niż włókniste – w ilości co najmniej 3 pojedynczych porcji konsumpcyjnym. Chodzi o przestępstwo z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu  narkomanii, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania czterech podejrzanych przyznało się do popełnienia zarzuconych im przestępstw i złożyło wyjaśnienia.

Wobec czterech podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci  tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:57 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:11 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}