W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apel Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

18.02.2023

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o podjęcie działań mających zapobiec anarchizacji systemu sprawiedliwości przez niektórych sędziów. W ocenie Zbigniewa Ziobro to Prezydent jako posiadający ustawowe kompetencje w kwestiach związanych z funkcjonowaniem Sądu Najwyższego jest władny zainicjować stosowne działania stabilizujące sytuację w sądownictwie.

Konferencja 18.02.2023 r.

Podczas konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wskazał przykład orzeczenia sędziów Sądu Najwyższego z 15 lutego 2023 r.,  którzy uchylili wyrok za poważne przestępstwa kryminalne podnosząc zarzut rzekomo niewłaściwej obsady składu Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sprawa dotyczyła m.in. Krzysztof U., który został oskarżony o szereg przestępstw kryminalnych, w tym o kierowanie uprzednio założoną przez siebie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, usiłowanie rozboju, kierowanie czynem zabronionym w postaci sprowadzenia we wrześniu 2019 r. w Warszawie przy ul. Foksal zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru w celu doprowadzenia spółki do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, udział w pobiciu, niszczenie mienia oraz inne przestępstwa. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go za to na karę 25 lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny w Warszawie złagodził karę pozbawienia wolności orzeczoną przez sąd I instancji, uniewinniając oskarżonych od niektórych przestępstw, jak też modyfikując opisy niektórych z nich. Skazani mieli jednak w dalszym ciągu do odbycia na mocy tego prawomocnego wyroku wieloletnie kary pozbawienia wolności. Co istotne w innej sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie, Krzysztof U. wraz z innymi osobami został w kwietniu 2021 r zatrzymany w związku zleceniem zabójstwa małego świadka koronnego oraz żony prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzącego powyższe postępowanie, a także zleceniem ciężkiego uszkodzenia ciała sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, który wydał wyrok w sprawie Krzysztofa U. Sprawa została zakończona skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Siedlcach. Oskarżonym grożą kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Obecny na konferencji Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Kaleta ocenił, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest w zapaści. Podał też przykłady dwóch orzeczeń sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Gąciarka. Orzeczeniem z początku lutego 2023 r. sędzia odroczył wykonanie kary 3 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności sprawcy, który dopuścił się brutalnego rozboju, w trakcie którego bił swoją ofiarą m.in. tłuczkiem do mięsa po głowie, a także dusił ją przy użyciu kabla założonego na szyję. Jak podkreślił Sebastian Kaleta, skazany dobrowolnie poddał się karze i ani on ani jego obrońca nie zaskarżyli wyroku. W uzasadnieniu postanowienia sędzia Piotr Gąciarek wskazał m.in., że w sprawie zachodzi bezwzględna przyczyna odwoławcza z art. 439 § 1 pkt 2 kpk, gdyż sędzia orzekający w składzie skazującym oskarżonego był powołanego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej zgodnie z przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i innych ustaw, co ma dyskwalifikować wyrok. Co więcej sędzia Piotr Gąciarek zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o złożenie kasacji na korzyść skazanego.

Innym orzeczeniem z 16 lutego 2023 r. sędzia Piotr Gąciarek, działając z urzędu zawiesił postępowanie wykonawcze wobec skazanego na 3 lata pozbawienia wolności za pranie brudnych pieniędzy w kwocie 6,5 mln zł, poświadczenie nieprawdy w fakturach VAT, pomocnictwo do oszustwa w stosunku do mienia wielskiej wartości oraz przestępstwa podatkowe do czasu wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwego zdaniem sędziego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W tym przypadku sędzia również uznał, że sąd był nienależycie obsadzony, gdyż w trzyosobowym składzie orzekającym zasiadała sędzia powołana na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej zgodnie z przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i innych ustaw. Podobne jak w poprzedniej sprawie zasygnalizował, że po uprawomocnieniu się postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego, zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie kasacji na korzyść skazanego.

Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która w ramach karuzeli vatowskiej opartej na fikcyjnym obrocie złotem dokonała nielegalnego transferu ponad 49 mln zł., które stanowiły korzyści związane z popełnieniem czynu zabronionego. Akt oskarżenia skierowała Prokuratura Regionalna w Katowicach. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z sierpnia 2020 r. , częściowo zmienionym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który kwestionuje sędzia Piotr Gąciarek skazano 4 osoby na kary 6; 3 oraz 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}