W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą samochodów

08.04.2020

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży pojazdów, a następnie ich sprzedaży po uprzednim przerobieniu numerów identyfikacyjnych VIN.

30 przeszukań i 5 zatrzymanych

W ostatnim okresie (3 marca 2020 r.) zatrzymano 5 osób, którym po doprowadzeniu do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prokurator ogłosił zarzuty. Na wniosek prokuratora cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Przeprowadzono przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych oraz posesji w 30 miejscach w wyniku których ujawniono 31 samochodów posiadających ingerencję w oznaczenia indentyfikacyjne pojazdów, które według wstępnych ustaleń pochodzą z kradzieży.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty paserstwa pojazdów kwalifikowane z art. 291 par. 1 kodeksu karnego, a trzem spośród nich także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, na wniosek prokuratora, Sąd zastosował wobec czterech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednego z zatrzymanych prokurator zastosował dozór policji oraz poręczenie majątkowe.

Zakres grupy

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w od początku 2017 r. na terenie woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i w innych miejscowościach na terenie Polski oraz poza granicami kraju w tym m.in. w Hiszpanii.

Mechanizm działania

Według dotychczasowych ustaleń proceder przestępczy polegał na zakupie uszkodzonego pojazdu, którego naprawa była ekonomicznie nieuzasadniona, a następnie kradzieży analogicznego samochodu i w dalszej kolejności przerobienie numerów nadwozia z pojazdu uszkodzonego do skradzionego. Następnie takie pojazdy transportowane były z Hiszpanii do Polski, rejestrowane i zbywane. W powyższy sposób członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli sprowadzić do kraju około 100 skradzionych pojazdów o łącznej wartości przekraczającej 3 miliony złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 11:41 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:04 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}