W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszty i poręczenie majątkowe za wyłudzenie ponad 10 milionów złotych z Sądu Apelacyjnego w Krakowie

16.12.2016

Dziś (16 grudnia 2016 roku) Sąd Rejonowy w Rzeszowie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie i zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec czwórki podejrzanych o przywłaszczenie na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie kwot sięgających nawet przeszło 10 milionów złotych i o korupcję.

Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie – Andrzej P., Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa – Marcin B. oraz dwie osoby występujące w imieniu podmiotów gospodarczych świadczących fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie –  Katarzyna N.  i Jarosław T., zostali tymczasowo aresztowani na 2 miesiące.

Wobec piątej podejrzanej w tej sprawie – Głównej Księgowej Sądu Apelacyjnego w Krakowie Marty K., Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 40 tysięcy złotych połączone z dozorem Policji i zakazem opuszczania kraju.

Sąd potwierdził, że zebrane przez prokuraturę i Centralne Biuro Antykorupcyjne dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzana Marta K. dopuściła się zarzucanych jej przestępstw. Polegały one na przekroczeniu uprawnień i przywłaszczeniu pieniędzy w kwocie 10 milionów 384 tysięcy 667 złotych, a także na przyjęciu od jednego z przedsiębiorców korzyści majątkowej o łącznej wartości 28 tysięcy 160 złotych. Pomimo tego sąd uznał, że w przypadku Głównej Księgowej Sądu Apelacyjnego w Krakowie wystarczające będzie zastosowanie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nie podziela stanowiska sądu dotyczącego podejrzanej Marty K. Postanowienie to zostanie zaskarżone. Rzeszowska prokuratura w zażaleniu będzie domagała się zmiany tego postanowienia.

W ocenie prokuratury brak jest jakichkolwiek przesłanek, które stałyby na przeszkodzie stosowania tymczasowego aresztu wobec podejrzanej Marty K. Prokuratura konsekwentnie stoi na stanowisku, że tylko izolacyjne środki zapobiegawcze zastosowane wobec wszystkich podejrzanych w tej sprawie, pozwolą na zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania. Cały czas ma ono charakter rozwojowy i gromadzony jest materiał dowodowy. Pozostawanie podejrzanej na wolności w sytuacji, gdy poznała treść i wagę stawianych jej zarzutów, może prowadzić do podjęcia przez nią działań zakłócających bieg śledztwa. Potwierdził to częściowo rzeszowski sąd rejonowy, który zastosował tymczasowe aresztowanie wobec pozostałych podejrzanych w tej sprawie. Prokuratura zarzuca im popełnienie czynów tożsamych z tymi, o które podejrzana jest również Główna Księgowa Marta K.

O postępowaniu dotyczącym wyłudzeń na szkodę krakowskiego sądu pisaliśmy również:

Zarzuty za wyłudzenie ponad 10 milionów złotych z Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Prokuratorskie przeszukania u prezesa sądu

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:17 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:33 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}