W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszty w związku z nabywaniem fikcyjnych faktur VAT oraz uchylaniem się od opodatkowania

24.10.2022

Wspólne działania Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i Dolnośląskiego Urzędu Celno – Skarbowego we Wrocławiu doprowadziły do zatrzymania 9 osób działających w ramach kilku grup przestępczych, zajmujących się nabywaniem przez internet nierzetelnych faktur VAT w celu uchylania się od opodatkowania oraz praniem brudnych pieniędzy.

VAT

Prokuratorskie zarzuty

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z posłużeniem się łącznie 915 fikcyjnymi fakturami VAT dokumentującymi transakcje, które w rzeczywistości nie zaistniały pomiędzy podmiotami w nich wymienionymi i ujęciem ich w 7 deklaracjach CIT za kolejne lata od 2017 do 2021 roku w celu zaniżenia przychodu oraz obniżenia należności podatkowych.

5 zatrzymanych usłyszało również zarzuty dotyczące podejmowania działań mających na celu udaremnienie oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia nielegalnego pochodzenia środków płatniczych w łącznej kwocie przekraczającej 23,5 miliona złotych.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował dwie osoby. W odniesieniu do pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym tj. poręczenie majątkowe na łączną kwotę 1.250 000 złotych, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Fikcyjne faktury z Internetu

Ustalenia śledztwa wskazują, że w przestępczy proceder funkcjonujący od stycznia 2018 roku do września 2020 roku na terenie wielu miast w kraju oraz poza jego granicami, zaangażowanych było kilka grup przestępczych. Ich celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, dokumentom, obrotowi gospodarczemu oraz nabywanie za pośrednictwem internetu nierzetelnych faktur VAT w celu uchylania się od opodatkowania. Łączna wartość należności wskazana w pozyskanych przez podejrzanych fikcyjnych fakturach VAT przekroczyła 22,4 miliony złotych. W wyniku przestępczego procederu w związku z zaniżaniem przychodu i obniżaniem należności podatkowych Skarb Państwa poniósł straty przekraczające łącznie 6,5 miliona złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}