W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Briefing Prokuratora Generalnego w sprawie tzw. „afery śmieciowej”

16.03.2023

Podczas czwartkowego briefingu Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz Zastępcy Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beaty Marczak w siedzibie Prokuratury Krajowej dziennikarzom przedstawiono kolejne informacje o materiale dowodowym, na podstawie którego sąd najpierw zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Włodzimierza K., a wczoraj (15.03.2023 r.) zdecydował o odrzuceniu zażalenia obrońców na decyzję o areszcie.

Briefing Prokuratora Generalnego w sprawie tzw. „afery śmieciowej”

Sąd pozytywnie weryfikuje działania prokuratorów

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że decyzja Sądu Okręgowego w Katowicach podtrzymująca decyzję sądu I instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Włodzimierza K., a więc sądu II instancji, wytrąca argumenty z rąk krytyków działań prokuratury w sprawie afery tzw. „afery śmieciowej”. W ocenie Prokuratora Generalnego praca prokuratorów Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, który prowadzi postępowanie, zasługuje na najwyższe uznanie. Odnosząc się do niektórych publikacji medialnych atakujących personalnie prokuratorów, Zbigniew Ziobro zaapelował o zaprzestanie takich praktyk.

Nośniki elektroniczne, BTS-y i dokumenty

Zastępca Prokuratora Generalnego Beata Marczak przedstawiła kolejne dane dotyczące materiału zgromadzonego w sprawie. Wymieniła tu przede wszystkim wyjaśnienia podejrzanych, jednoznacznie wskazujące na zmowę Włodzimierza K. i Rafała B. Nadto prokuratura przedstawiła sądowi obszerne materiały w postaci umów, faktur, jak również analiz nośników elektronicznych, a także logowań urządzeń podejrzanych do BTS, wskazujących m.in. na spotkania osób występujących w sprawie.

Część materiału dowodowego w sprawie objęta jest klauzulą niejawności.

Zarzuty dla Włodzimierza K.

Jak informowała Prokuratura Krajowa, Śląski Wydział Zamiejscowy PK pod koniec lutego br. przedstawił Włodzimierzowi K. popełniony wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami w tym Rafałem B. zarzut korupcyjny polegający na żądaniu od prezesa jednej ze spółek korzyści majątkowej w wysokości 2,5 % wartości zamówień publicznych uzyskiwanych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie w zamian za zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych. Wartość zamówień wyniosła prawie 600 milionów złotych. Zarzuty obejmują przyjęcie przez Włodzimierza K. kwoty prawie 5 milionów złotych. Czyny korupcyjne miały miejsce w okresie od kwietnia 2020 roku do grudnia 2022 roku w Warszawie w czasie gdy Włodzimierz K. pełnił funkcje prezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie, a następnie Sekretarza Miasta Stołecznego Warszawy. Czyn zarzucony podejrzanemu kwalifikowany z art. 228 § 1, 4 i 5 kk zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Kontrakty na śmieci o wartości 600 milionów

W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że w okresie od sierpnia 2020 roku do stycznia 2023 roku istniał proceder korupcyjny polegający na wręczaniu korzyści majątkowych o wielkiej wartości w związku z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawy. Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B. W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym  zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych. Uzyskanie tych zamówień było możliwe dzięki propozycji złożonej przez Rafała B., uprzednio zajmującego szereg eksponowanych stanowisk rządowych, takich jak podsekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, w Ministerstwie Gospodarki oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Z ustaleń śledztwa wynika, że Rafał B., w zamian za umożliwienie uzyskiwania zamówień publicznych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Stołecznego Warszawy domagał się od przedstawicieli firm 5% łapówki od wartości tych zamówień. W tym celu Rafał B. oraz osoby zarządzające grupą kapitałową, tj. Artur P. i Wojciech S. stworzyli mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe.

Pierwsze zatrzymania

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło już 10 stycznia 2023 roku. Wówczas na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach  zatrzymano 7 osób. Wykonane z ich udziałem czynności potwierdziły ustalenia śledztwa oraz ujawniły kolejne osoby zaangażowane w przestępczy proceder. Wówczas wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}