W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Członkowie gangu pozostającego pod opieką „Sharks” Wisła Kraków zasiądą na ławie oskarżonych

27.02.2017

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy pozostawali pod opieką „Sharks” Wisła Kraków.

Co prokurator zarzuca oskarżonym

Na ławie oskarżonych zasiądzie 6 członków grupy: Patryk K., Krzysztof M., Bartłomiej S., Michał S., Dawid N. i Paweł P. Prokurator oskarżył ich o popełnienie 107 przestępstw.

  • Patrykowi K. prokurator zarzucił popełnienie 26 przestępstw – wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków (art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), rozboje (art. 280 par. 1 kodeksu karnego), zniszczenie mienia (art. 288 kodeksu karnego), udział w bójce z użyciem niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 kodeksu karnego) i inne;
  • Krzysztofowi M. prokurator zarzucił popełnienie 19 przestępstw – wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków (art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), rozboje (art. 280 par. 1 kodeksu karnego), zniszczenie mienia (art. 288 kodeksu karnego), udział w bójce z użyciem niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 kodeksu karnego) i inne. Swoich czynów dopuścił się on w warunkach powrotu do przestępstwa;
  • Michałowi S. prokurator zarzucił popełnienie 17 przestępstw – udzielanie środków odurzających i substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych (art. 59 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), rozboje (art. 280 par. 1 i 2 kodeksu karnego), zniszczenie mienia (art. 288 kodeksu karnego), udział w bójce z użyciem niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 kodeksu karnego) i inne. Swoich czynów dopuścił się on w warunkach powrotu do przestępstwa;
  • Bartłomiejowi S. prokurator zarzucił popełnienie 28 przestępstw – udzielanie środków odurzających i substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych (art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), rozboje (art. 280 par. 1 i 2 kodeksu karnego), zniszczenie mienia (art. 288 kodeksu karnego), udział w bójce z użyciem niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 kodeksu karnego) i inne;
  • Dawidowi N. prokurator zarzucił popełnienie 6 przestępstw – udzielanie środków odurzających i substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych (art. 59 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), udział w bójce z użyciem niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 kodeksu karnego) i inne;
  • Pawłowi P. prokurator zarzucił popełnienie 11 przestępstw – udzielanie środków odurzających i substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych (art. 59 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), rozboje (art. 280 par. 1 i 2 kodeksu karnego), zniszczenie mienia (art. 288 kodeksu karnego), udział w bójce z użyciem niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 kodeksu karnego) i inne.

Wnioski o poddanie się karze

Wcześniej w sprawie tej prokurator, w trybie art. 335 par. 2 kodeksu postępowania karnego, skierował do sądu odrębny akt oskarżenia. Obejmował on podejrzanych, którzy dobrowolnie poddali się karze.

Michałowi M., Kamilowi K., Szymonowi H. i Aleksandrze M. zarzucono popełnienie łącznie 8 czynów zabronionych. W zasadniczej mierze, za wyjątkiem zarzutu stawianego Szymonowi H., dotyczyły one udzielania i pomocy w udzielaniu substancji psychotropowych i środków odurzających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej pod kierownictwem Patryka K. i Krzysztofa M.

Trenowali walki uliczne

W toku śledztwa zabezpieczono również nagrania wideo, które wskazują, że na terenie hali sportowej TS Wisła Kraków odbywały się treningi związane z przygotowaniem do tak zwanego „street fightingu” – walk w grupach nazywanych przez chuliganów „ustawkami”. W walkach tych brało udział co najmniej 4 oskarżonych w tej sprawie.

Ujawniono również dokumenty wskazujące na zarejestrowanie przez Krzysztofa M. pseudonim „Szkodnik” prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej z adresem Kraków, ul. Reymonta. Powyższe materiały przesłano na ręce Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Krakowa.

Zatrzymano przywódców grupy

W toku tego śledztwa zatrzymano i aresztowano 9 osób, w tym przywódców grupy odpowiedzialnej za rozprowadzanie znacznych ilości substancji psychotropowych i środków odurzających na osiedlu Prądnik Czerwony. Wśród nich byli mężczyźni o pseudonimach: „Młody Misiek”, „Szkodnik” – Krzysztof M., który jest bratem szefa nieformalnej grupy „Sharks” Pawła M. oraz „Mietek” i „Wujek” – Patryka K.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:11 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:29 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}