W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Członkowie grupy przestępczej odpowiedzą przed Sądem za produkcję znacznych ilości narkotyków i handel ludźmi

26.03.2018

Prokuratura Okręgowa w Krakowie zakończyła śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się produkcją i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających, w szczególności marihuany i amfetaminy. Dopuszczali się oni także handlu ludźmi.

Do Sądu Okręgowego w Krakowie trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko dziewięciorgu członkom grupy przestępczej.

Wobec złożenia przez 5 podejrzanych, którzy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, wniosku o dobrowolne poddanie się karze, prokurator do aktu oskarżenia dołączył wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonymi kar.

Co zarzucono oskarżonym

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tadeusz C., Grzegorz L., Dawid K., Krzysztof G., Justyna G., Anna B., Ireneusz D., Sławomir R. oraz Damian C.

Zarzucono im handel ludźmi (art. 189a par. 1 kodeksu karnego), a także ułatwianie kobietom uprawianie prostytucji oraz czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji (art. 204 par. 2 kodeksu karnego i inne). Oskarżeni odpowiedzą ponadto za uprawianie krzewów konopi, z których można było uzyskać znaczne ilości środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste, a także wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających (art. 56 ust. 1 i 3 i art. 63 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii i inne).

Wobec Tadeusza C., Grzegorza L., Dawida K. oraz Krzysztofa G. stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W stosunku do pozostałych osób stosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze.

Na czym polegał przestępczy proceder

W toku śledztwa ustalono, że Tadeusz C. i Grzegorz L., wykorzystując krytyczne położenie Anety S. polegające na braku środków finansowych, „kupili” ją od Dawida K. i Krzysztofa G. za kwotę 2 tysięcy złotych. Następnie przyjęli ją do pracy w charakterze prostytutki, w prowadzonej przez siebie oraz inne nieustalone osoby mieszkaniowej agencji towarzyskiej, znajdującej się w wynajętym do tego celu przez Justynę G. mieszkaniu na jednym z krakowskich osiedli.

Ponadto ustalono, iż Tadeusz C. i Grzegorz L. ułatwiali Anecie S. uprawianie prostytucji w ten sposób, że przyjęli ją do pracy w charakterze prostytutki, w prowadzonej przez siebie oraz inne nieustalone osoby mieszkaniowej agencji towarzyskiej. Wynajęli oni również fotografa i umieszczali zrobione zdjęcia na portalu erotycznym. Czerpali oni także korzyści majątkowe z uprawiania przez Anetę S. oraz innych kobiet prostytucji.

W toku postępowania ustalono także, że Dawid K. i Krzysztof G. uczestniczyli w przestępczym procederze polegającym na wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych na terenie Oświęcimia. Narkotyki te przekazywali oni Annie B., Ireneuszowi D. oraz Damianowi C, którzy przekazywali je dalszym nieustalonym osobom.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa           

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:42 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:48 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}