W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Członkowie zorganizowanej grupy przemycającej narkotyki z Aruby z prokuratorskimi zarzutami

15.12.2016

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Jej członkowie trudnili się przede wszystkim przemytem kokainy z Aruby, haszyszu, jak też handlem tytoniem i nielegalnymi papierosami.

Tymczasowe aresztowania

W ramach tego postępowania funkcjonariusze CBŚP, działając na polecenie prokuratora, w dniu 13 grudnia 2016 roku zatrzymali 21 członków tej grupy. W skład grupy wchodziło również dwóch funkcjonariuszy Policji i jeden emerytowany funkcjonariusz. Z tego względu w zatrzymaniach uczestniczyli także policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

Do zatrzymań doszło w 40 różnych miejscach na terenie czterech województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawił wszystkim podejrzanym zarzuty. Dotyczą one kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Obejmują one również szereg przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym między innymi przemyt co najmniej 40 kilogramów kokainy o wartości czarnorynkowej 14 milionów złotych i 200 kilogramów haszyszu. Prokurator zarzucił również członkom grupy posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej, pranie brudnych pieniędzy oraz przestępstwa karnoskarbowe.

Prokurator, mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierował do Sądu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 18 podejrzanych. Do czasu zamieszczenia niniejszej informacji Sąd zastosował areszt wobec 10 osób. Reszta wniosków cały czas rozpoznawana jest przez Sąd.

Wobec pozostałych 3 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Czym zajmowała się grupa

W toku postępowania ustalono, że przemyt kokainy z Aruby do Polski odbywał się metodą na tzw. połyk. Najprawdopodobniej to właśnie z tego powody w lutym 2012 roku zmarł jeden z kurierów grupy. Po ekshumacji jego ciała okazało się, że w jego żołądku ujawniono 4 pakiety i w jelicie grubym 8 pakietów z zawartością płynnej substancji o masie około 700 gramów. Podczas badań  fizykochemicznych stwierdzono, że było to 740 gramów czystej, płynnej kokainy. Pozwala to otrzymać około kilograma czystego narkotyku, z którego po dodaniu wypełniaczy można zrobić 7 kilogramów w obrocie detalicznym. Zyski, jakie można osiągnąć przy sprzedaży, mogłyby sięgnąć około 2 milionów złotych.

Ustalono również, że grupa zajmowała się przemytem i wprowadzaniem do obrotu haszyszu, jak też handlem tytoniem oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu obrotu nielegalnym tytoniem i papierosami bez polskich znaków akcyzy wyniosły ponad 17 miliardów złotych.

Podczas rozwiązywania konfliktów z innymi przestępcami członkowie grupy posługiwali się bronią palną, w tym długą w postaci karabinów AK-47.

Zabezpieczono majątek sprawców

W wyniku przeprowadzonych przeszukań na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono luksusowe samochody, ponad 117 tysięcy złotych,  15,5 tysiąca euro, zegarki i złoto. Na koncie jednego z podejrzanych zabezpieczono również 100 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy i funkcjonariusze Policji nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:16 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:33 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}