W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deklaracja z Brna Prokuratorów Generalnych Państw Grupy Wyszehradzkiej

26.05.2023

W dniach 23-25 maja 2023 r. w Brnie w Republice Czeskiej po raz 11. spotkali się Prokuratorzy Generalni Państw Grupy Wyszehradzkiej. Tym razem spotkanie poświęcono dyskusji nt. krajowych i międzynarodowych mechanizmów zwalczania cyberprzestępczości oraz ochrony dóbr kultury za pomocą prawa karnego.

Deklaracja z Brna Prokuratorów Generalnych Państw Grupy Wyszehradzkiej

Uczestnicy

Na zaproszenie Prokuratora Generalnego Republiki Czeskiej Igora Střiža w spotkaniu wzięli udział: Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego RP Prokurator Krajowy Dariusz Barski, Prokurator Generalny Republiki Słowackiej Maroš Žilinka oraz Prokurator Generalny Węgier Péter Polt.

 

Dyskutowane tematy

Przedmiotem obrad były dwa zagadnienia. Pierwsze, dotyczące krajowej i międzynarodowej reakcji na aktualne wyzwania w walce z cyberprzestępczością. Drugie zagadnienie dotyczyło ochrony dóbr kultury za pomocą prawa karnego.

Przedstawiciele Prokuratur Państw Grupy Wyszehradzkiej byli zgodni co do tego, że jednym z największych współczesnych zagrożeń jest zagrożenie cyberbezpieczeństwa osób fizycznych i prawnych, organów władzy publicznej oraz samych państw. Nie ma przy tym znaczenia, czy dane przestępstwo dotyczy bezpośrednio systemów informatycznych czy też popełniane jest w cyberprzestrzeni, gdzie systemy informatyczne są jedynie narzędziem do popełnienia przestępstwa. Innym zjawiskiem, w odniesieniu do którego w ostatnim czasie odnotowuje się szybki wzrost jest rozpowszechnianie dezinformacji w sieciach publicznie dostępnych, w tym w otwartym internecie. Nie chodzi tu tylko o rozpowszechniane nieprawdziwych informacji, ale o przeradzanie się dezinformacji w mowę nienawiści, zaprzeczanie najpoważniejszym zbrodniom przeciwko życiu i zdrowiu, zbrodniom przeciwko ludzkości, zbrodniom wojennym czy ludobójstwu, a nawet nawoływanie do popełniania tego typu przestępstw.

Odnosząc się do problematyki ochrony dóbr kultury za pomocą prawa karnego Przedstawiciele Prokuratur Państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślali, że dobra kultury mają nie tylko wartość finansową, ale są obiektami o szczególnym znaczeniu kulturowym i historycznym. Dlatego ochrona dziedzictwa kulturowego musi być skutecznie zabezpieczona także za pomocą prawa karnego. Ochrona dóbr kultury w dzisiejszym świecie obejmuje również walkę z fałszerzami, czarnym rynkiem w darkwebie, nielegalnymi ingerencjami lub kradzieżami ze stanowisk archeologicznych, uszkadzaniem i niszczeniem dzieł sztuki. Osobny rozdział stanowi ochrona dóbr kultury z krajów , w których toczą się konflikty zbrojne. Dlatego za istotne należy uznać rozszerzenie możliwości współpracy w zakresie zajęcia i zwrotu dóbr kultury w postępowaniu karnym w ramach Unii Europejskiej i poza nią. Dóbr kultury nie można bowiem zastąpić zwykłą rekompensatą finansową, nadrzędnym celem jest ich nienaruszony zwrot prawowitemu właścicielowi lub do miejsca pochodzenia.

Podsumowaniem obrad było podpisanie przez Najwyższych Przedstawicieli Prokuratur Państw Grupy Wyszehradzkiej wspólnej Deklaracji z Brna, obejmującej omawiane zagadnienia. Wydarzenie to miała miejsce w historycznej Willi Tugendhatów w Brnie, w której w 1992 r. toczyły się rozmowy, których rezultatem był podział federacyjnej Czechosłowacji na dwa niezależne państwa.

 

W 2024 r. gospodarzem 12. Spotkania Prokuratorów Generalnych Państwa Grupy V4 będzie Polska.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}