W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dolnośląski pion PZ PK przedstawił zarzuty za włamania do bankomatów przy użyciu materiałów wybuchowych

04.12.2023

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywaniem włamań do bankomatów. W toku postępowania zatrzymano dwie osoby.

grafika paragrafu

Postępowanie jest prowadzone z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące usiłowania włamania do bankomatu przy użyciu materiałów wybuchowych kwalifikowane z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 279 § 1 kk.

Czyn zarzucany podejrzanym zagrożony jest karą do 10 lat pozbawianie wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę na wniosek prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Chcieli wysadzić bankomat

Śledztwo rozpoczęło się od nieudanej próby włamania do bankomatu we Wrocławiu. Sprawcy zostali wówczas spłoszeni przez pracownika ochrony. W bankomacie znajdowały się pieniądze w kwocie 759.200 złotych. Sprawcy usiłowali wysadzić bankomat przy użyciu prawie 335 gram ładunku wybuchowego oraz instalacji zapalnikowej. W trakcie przeprowadzonych na miejscu czynności procesowych zabezpieczono materiał wybuchowy w postaci dynamitu używanego w górnictwie oraz budownictwie. Na miejscu zdarzenia ujawniono i zabezpieczono liczne przedmioty, w tym ze śladami linii papilarnych.

DNA sprawców na miejscu zdarzenia

Przedmioty zostały poddane badaniom przez biegłych z zakresu genetyki oraz daktyloskopii. W wyniku przeprowadzonych badań wyodrębniono ślady biologiczne, na podstawie których ustalano materiał  DNA.

W toku dalszych czynności procesowych na podstawie przeprowadzonych badań biologicznych ustalano, iż na przedmiotach ujawnionych na miejscu zdarzenia stwierdzono DNA podejrzanych. Ponadto w miejscu zamieszkania jednego z podejrzanych ujawniono kolejne materiały wybuchowe.

W toku postępowania prokuratorzy będą sprawdzać czy podejrzani mieli związek również z włamaniami do bankomatów do jakich dochodziło od sierpnia 2023 r. na terenie województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego. W ich trakcie sprawcy posługiwali się podobnym modus operandi jak podejrzani zatrzymani w tej sprawie, ponieważ używali materiałów wybuchowych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.   

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}