W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej zlikwidował nielegalną fabrykę narkotyków, które były sprzedawane w Internecie

04.01.2024

Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali nielegalną fabrykę mefedonu i zatrzymali trzy osoby w wieku od 42 do 47 lat. Czynności przeprowadzono na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Działania wykonano przy udziale Szwedzkiej Służby Celnej.

Dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej zlikwidował nielegalną fabrykę narkotyków, które były sprzedawane w Internecie

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane  zart. 258 § 1 kk, wytwarzania znaczonych ilości narkotyków oraz obrotu znaczną ilością narkotyków kwalifikowane z art. 53 ust 2 oraz 56 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prania pieniędzy z przestępczego procederu kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzeciemu z zatrzymanych mężczyzn przedstawiono zarzut z art. 62 ust 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki, na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Fabryka mefedronu i narkotyki rozprowadzane przez Internet

W toku postępowania policjanci CBZC oraz CBŚP na terenie woj. warmińsko-mazurskiego zlikwidowali nielegalną fabrykę syntetycznych narkotyków. W trakcie czynności zatrzymano osoby podejrzane o udział w nielegalnym procederze, zamknięto nielegalną fabrykę mefedronu wraz z magazynem i linią technologiczną oraz zlikwidowano magazyn komponentów służących do produkcji narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczyli linię służącą do produkcji narkotyków, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. W nielegalnej fabryce na gorącym uczynku zatrzymano dwie osoby, które produkowały mefedron. W wyniku przeszukania zabezpieczono blisko 80 kg narkotyków o szacunkowej czarnorynkowej wartości 0,5 miliona złotych. Ustalono, że sprawcy zarobili na nielegalnym procederze kilkaset tysięcy złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że proceder mógł trwać od początku 2023 roku, a narkotyki mogły być rozprowadzane za pośrednictwem Internetu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej m in. w Szwecji.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}