W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania prokuratury związane z przestępstwami popełnionymi przez grupy przestępcze powiązane ze środowiskiem pseudokibiców

21.05.2018

Prokuratura Krajowa informuje, że Prokuratura Rejonowa Poznań - Grunwald w Poznaniu prowadzi czynności sprawdzające dotyczące zdarzeń, które miały miejsce 20 maja 2018 roku podczas imprezy masowej podwyższonego ryzyka – meczu piłkarskiego Lech Poznań - Legia Warszawa, który odbył się w godzinach 18.00 - 20.00 na Stadionie Miejskim w Poznaniu przy ulicy Bułgarskiej.

W sprawie tej nie zastosowano przepisów kodeksu postępowania karnego o postępowaniu przyspieszonym, albowiem sprawcy nie zostali ujęci na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem zatrzymani, co, zgodnie z art. 517b par. 1 kodeksu postępowania karnego, jest warunkiem koniecznym do zastosowania tego trybu.

W chwili obecnej analizowane są nagrania monitoringu w celu ustalenia sprawców. Dziś o godz. 15 w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu z udziałem Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Poznaniu odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego do Spraw Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Jego przedmiotem będzie omówienie stanu bezpieczeństwa na meczu piłki nożnej pomiędzy KKS Lech Poznań – Legia Warszawa z dnia 20 maja 2018 roku.

Czynności prowadzone przez wielkopolskich prokuratorów to nie jedyne działania wymierzone w przestępców, którzy przeniknęli do środowiska związanego z pseudokibicami.

Prokuratorzy z Małopolski oraz ze Śląska przeprowadzili dziś (21 maja 2018 roku) realizacje, w wyniku których zatrzymani zostali członkowie zorganizowanej grupy przestępczej o nazwie „Wisła Sharks” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców klubu TS Wisła Kraków oraz założyciel i kierujący grupą przestępczą związaną z pseudokibicami Ruchu Chorzów.

Na polecenie prokuratorów Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Krakowie dziś (21 maja 2018 roku) zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która od 2006 do 2016 roku w Krakowie i na obszarze województwa małopolskiego zajmowała się handlem narkotykami, pobiciami oraz przestępstwami przeciwko porządkowi publicznemu i mieniu.

Natomiast na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach także dziś (21 maja 2018 roku) zostało zatrzymanych 28 osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, które w latach 2014-2017 na terenie Śląska i Małopolski zajmowały się produkcją i handlem narkotykami, rozbojami i pobiciami oraz kradzieżami. Wśród zatrzymanych jest założyciel i kierujący śląską grupą – Łukasz L. ps. Lucky. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie ogłoszono im łącznie około 80 zarzutów.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Materiały

Prokuratura zatrzymała szefa mafii ze Śląska
Zatrzymania członków krakowskiej mafii
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 10:07 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}