W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa przestępcza wyłudziła ponad 60 milionów złotych

22.08.2016

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem nienależnych zwrotów podatku VAT. Kwota podatku wyłudzonego przez członków grupy jest szacowana na około 60 milionów złotych. Grupa działała od października 2014 roku na terenie Gdańska, Katowic i Dąbrowy Górniczej.   

Zarzuty dla czterech osób

W ramach tego postępowania zarzuty usłyszały już cztery osoby: Michał W., Patryk W., Bogdan M. i Krzysztof W. Z uwagi na zły stan zdrowia piąta osoba – Krzysztof W. zostanie przesłuchana przez prokuratora w miejscu swojego zamieszkania.

Mężczyźni podejrzani są miedzy innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), oszustwa znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego), poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego) oraz posługiwanie się takimi dokumentami (art. 273 kodeksu karnego), a także o pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego).

Luka w przepisach

W toku postępowania ustalono, że celem przestępczego procederu było uzyskiwanie nienależnych zwrotów podatku VAT oraz dokonywanie uszczupleń podatkowych w zakresie podatku VAT, w związku z jego nie odprowadzaniem, przez działające na terenie kraju firmy – tzw. „słupy”.

Kluczowym podmiotem w przestępczym procederze była jedna ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Dokonywała ona krajowych nabyć katody miedzianej. Po zmianie ustawy o VAT i wprowadzeniu tzw. „odwróconego VAT-u” spółka dokonywała krajowych nabyć katody niklowej, cynku i ołowiu. Ten asortyment nie został bowiem objęty nowelizacją ustawy o podatku VAT.

Obrót był fikcyjny

Spółka z Dąbrowy Górniczej nabywała towary od podmiotów pełniących rolę „buforów”, a ci z kolei od „znikających podatników” i „dostawców zagranicznych”. Każdy z „buforów” kontrolował odrębną ścieżkę transakcji. Faktyczna zaś droga transportu towaru różniła się od tej wynikającej z faktur. Ponadto w ramach każdej ze ścieżek dochodziło do tzw. „łamania ceny”. W efekcie tak przeprowadzonego procederu spółka z Dąbrowy Górniczej mogła nabywać towary w cenie niewiele niższej od ceny giełdowej. Nabyte towary spółka sprzedawała odbiorcom zagranicznym stosując „0″ stawkę VAT z tytułu eksportu. Jednocześnie, dzięki zaewidencjonowaniu faktur zakupu pochodzących od „buforów”, mogła każdorazowo ubiegać się o zwrot podatku VAT.

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili jednak, że towar po kolejnych dwóch – trzech transakcjach przeprowadzanych poza granicami Polski, ponownie sprzedawany był do podmiotów funkcjonujących w naszym kraju. Co więcej w wielu przypadkach owe „zagraniczne podmioty” należały faktycznie do polskich obywateli, bądź też były przez nich kontrolowane i posiadały rachunki bankowe w polskich bankach.

Ustalono także, że podmioty pełniące rolę tzw. „buforów” dokonywały fikcyjnych nabyć będącego przedmiotem obrotu towaru od szeregu nie prowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej firm „słupów”. One z kolei dokonywały fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych zakupów towarów, opodatkowanych „0%” stawką podatku VAT od szeregu zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm. Następnie dokonywały jego sprzedaży wskazanym „buforom”, za kwotę powiększoną o stawkę podatku VAT w wysokości 23%, który jednak nigdy nie był odprowadzany przez te firmy na rzecz Skarbu Państwa. Stąd możliwość kształtowania korzystnej ceny.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 11:05 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:37 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}