W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o powołaniu dwóch zespołów w Prokuraturze Krajowej

08.04.2024

Prokurator Generalny Adam Bodnar zarządzeniami z 28 marca 2024 roku powołał w Prokuraturze Krajowej dwa zespoły mające za zadanie opracowanie kompleksowych raportów dotyczących "przestępczość vatowskiej" oraz przestępczość przeciwko środowisku.

Komunikaty

1. Przestępczość „vatowska”

Pierwszym z powołanych zespołów jest Zespół do opracowania raportu o rozwoju i zwalczaniu przestępczości związanej z procesem nienależnego wyłudzania podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń podatkowych.

Zespół ma za zadanie przeanalizowanie wszystkich postępowań dotyczących wyłudzenia podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń, które były prowadzone od marca 2016 r. do 31 grudnia 2023 r.

Celem pracy zespołu jest ustalenie charakterystyki „przestępczości vatowskiej”, kierunków jej rozwoju, metod i sposobów dokonywania wyłudzeń, jak również określenie wysokości poniesionej przez Skarb Państwa szkody. Nadto celem jest również przedstawienie konkretnych sposobów zwalczania ww. przestępczości przy uwzględnieniu zmieniających się realiów ekonomicznych i nowoczesnych metod poboru podatku. 

Efektem pracy zespołu powinien być raport, który poza powyższymi kwestiami, powinien także zawierać dane dotyczące stosowanych zabezpieczeń majątkowych, środków zapobiegawczych, liczby aktów oskarżenia, jak również propozycje zmian umożliwiających poprawę skuteczności zwalczania ww. przestępczości.

W skład którego weszli: Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski (kierownik zespołu) oraz prokuratorzy Agata Piasny i Tomasz Piekarski.

2. Przestępczość przeciwko środowisku

Drugim z powołanych zespołów jest zespół do opracowania raportu o rozwoju i zwalczaniu przestępczości skierowanej przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym.
 
Zespół ma za zadanie przeanalizowanie wszystkich postępowań dotyczących przestępstw przeciwko środowisku określonych w rozdziale XXII Kodeksu Karnego, a ponadto przestępstw przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym przewidzianych w 14 wymienionych w zarządzeniu ustawach szczególnych, w tym w ustawie o ochronie przyrody, o ochronie zwierząt, o rybactwie śródlądowym oraz w ustawach: Prawo Łowieckie, Prawo Wodne oraz Prawo Geologiczne i Górnicze.

Celem pracy zespołu jest ustalenie charakterystyki „przestępczości przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym”, kierunków jej rozwoju, metod i sposobów działania sprawców, a nadto wypracowanie skutecznych sposobów zwalczania ww. przestępczości, przy uwzględnieniu zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych.

Efektem pracy zespołu powinien być kompleksowy raport, który poza powyższymi kwestiami, powinien także zawierać dane dotyczące stosowanych zabezpieczeń majątkowych, środków zapobiegawczych, aktów oskarżenia, podejmowanych przez prokuratorów działań o charakter pozakarnym, jak również propozycje zmian mających na celu poprawę skuteczności zwalczania ww. przestępczości.

W skład którego weszli: Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand (kierownik zespołu) oraz prokuratorzy Ewa Burdzińska i Paweł Wilkoszewski.

Oba raporty mają zostać opracowane w ciągu 4 miesięcy. 

Prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej 

{"register":{"columns":[]}}