W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o zarzutach przedstawionych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości

27.03.2024

W ramach nadzorowanego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości w dniu wczorajszym i dzisiejszym funkcjonariusze ABW pod nadzorem prokuratorów dokonali przeszukań łącznie w kilkudziesięciu pomieszczeniach na terenie całego kraju, a ponadto dokonali zatrzymania 5 osób podejrzanych.

komunikat_FS

Wśród zatrzymanych osób jest czterech byłych lub obecnych urzędników  Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym była Dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości (Urszula D.) oraz dwóch członków komisji konkursowej. Ponadto zarzuty przedstawiono również prezesowi jednej z fundacji, która była beneficjentem funduszu (Michałowi O.). 

Wyżej wskazanym osobom przedstawiono zarzuty, o to że działając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili do udzielenia wsparcia finansowego fundacji „Profeto”, pomimo tego, że fundacja ta nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych do uzyskania dotacji. Działania podejrzanych miały polegać między innymi na poświadczaniu nieprawdy w dokumentacji co do spełniania wymogów formalnych, a nadto na zawyżaniu punktacji w zakresie realizacji wymagań i warunków merytorycznych. 

Materiał dowodowy wskazuje, że urzędnicy byli w pełni świadomi, że fundacja ta nie spełnia wymaganych warunków, a nadto podejmowali działania wspólnie i w porozumieniu z wnioskodawcą. Działania te skutkowały wyrządzeniem szkody w łącznej kwocie ponad 66 mln zł (suma rzeczywiście wypłacona). Czyny podejrzanych kwalifikowane są z art. 231 § 1 i 2 kk w zb. z art. 271 § 1 i 3 kk w zb. z art. 296 § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, a nadto w przypadku Michała O. w zw. z art. 21 § 2 kk.

Nadto Karolinie K., Zastępcy Dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, przedstawiono zarzut bezprawnej pomocy udzielonej przedstawicielowi innej fundacji w procedurze uzyskania dotacji, co skutkowało wyrządzeniem szkody w kwocie ponad 2,6 mln zł. Czyn kwalifikowany jest z art. 231 § 1 i 2 kk w zb. z art. 296 § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk,

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Podejrzani nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Jedynie Marcin M. (członek komisji konkursowej) złożył wyjaśnienia, które częściowo korespondują z pozostałym materiałem dowodowym. Pozostali podejrzani skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. 

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie wniosek o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec Urszuli D., Karoliny K. oraz Michała O. 

W dniu 28 marca 2024 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie uwzględnił  w całości wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych Urszuli D., Karoliny K. i Michała O. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej 

{"register":{"columns":[]}}