W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja prokuratury dotycząca podejmowanych działań pomocy ofiarom agresji Rosji na Ukrainę

10.03.2022

Prokuratura niezwłocznie po rozpoczęciu przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie włączyła się w akcje udzielania pomocy uchodźcom.

flaga w kolorach Polski i Ukrainy

We wszystkich jednostkach prokuratury organizowane były i są zbiórki pieniędzy oraz niezbędnych dóbr materialnych, m.in. leków, ubrań i jedzenia. Środki te są systematycznie przekazywane na rzecz potrzebujących. Do tej pory do ośrodków recepcyjnych w Lubyczy Królewskiej, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Dorohusku, Zosinie i Hrubieszowie trafiło 16 busów oraz 3 ciężarówki z takimi artykułami.

W koordynacji z Ministerstwem Sprawiedliwości opracowano ulotkę zawierającą informacje dotyczące możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej z Funduszu Sprawiedliwości, a także możliwości uzyskania wsparcia prawnego we wszystkich prokuraturach. Z treścią ulotko można zapoznać się tutaj: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/ulotka-w-jezyku-ukrainskim-o-pomocy-dla-uchodzcow. Informacje o formach i zakresie pomocy publikowane są również na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej.

Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie

Z racji ustawowych zadań prokuratury, jej działania koncentrują się głównie w obszarze gromadzenia dowodów w ramach wszczętego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy PK postępowania dotyczącego wojny napastniczej rozpoczętej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Śledztwo zostało zainicjowane na prośbę Prokurator Generalnej Ukrainy, by Polska zaangażowała się w dokumentowanie działań rosyjskiego agresora. Działania polskiej prokuratury mają charakter pomocniczy w stosunku do głównego śledztwa rozpoczętego przez MTK. W apelu dostępnym pod niżej wskazanym linkiem https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/------- Prokuratura Krajowa zwróciła się do uchodźców o zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia zeznań i przekazania dowodów zbrodni.

W śledztwie trwają przesłuchania świadków oraz zabezpieczenie zapisów dokumentujących akty zbrodni wojennych. W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy, w tym także w ośrodkach lub innych miejscach gdzie przebywają świadkowie. Przesłuchiwane są wyłączenie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala i tylko wyłącznie gdy wyrażą na nie zgodę. W czynnościach zapewniony jest również udział biegłego psychologa. Na początku marca 2022 r. w trakcie spotkania Eurojust, z udziałem Prokuratorów Generalnych Ukrainy, Litwy i Polski zapadła decyzja o utworzeniu  wspólnego zespołu śledczego do sprawy zbrodni wojennych na Ukrainie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}