W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytut Pamięci Narodowej o okolicznościach śmierci Piotra Bartoszcze

26.10.2017

Na tę chwilę przyjmujemy ponad wszelką wątpliwość, że Piotr Bartoszcze nie zginął w wyniku wypadku, ale został zamordowany - powiedział Zastępca Prokuratora Generalnego, Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski.

26 października 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa w sprawie okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka i Zastępcy Prokuratora Generalnego, Dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzeja Pozorskiego.

Spotkanie rozpoczął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który przybliżył sylwetkę Piotra Bartoszcze (1950–1984), działacza opozycji antykomunistycznej i jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zwłoki działacza odnalazł 9 lutego 1984 roku jego brat.

Zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski przypomniał, że 7 lutego 1984 roku miało dojść do wypadku samochodowego z udziałem Piotra Bartoszcze. Ówczesne organy ścigania i prokuratura uznały, że do wypadku przyczynił się Piotr Bartoszcze, który miał kierować  pojazdem w stanie nietrzeźwości.

11 czerwca 1990 roku postępowanie w tej sprawie zostało podjęte i po pięciu latach zakończone bez zmiany ustaleń końcowych. Jednakże już w 1993 roku biegli stwierdzili szereg błędów i uchybień w ustaleniach z 1984 roku.

12 września 2016 roku pion śledczy IPN podjął decyzję o ponownym podjęciu postępowania.

– Czynności, które przeprowadziliśmy do tej pory nie dają żadnych podstaw do przyjęcia, że  zabójstwo Piotra Bartoszcze miało podłoże kryminalne, a wręcz odwrotnie. Przesłanki, które do tej pory zebraliśmy wskazują, że ta śmierć miała związek z jego działalnością związkową – podkreślił w czasie konferencji prokurator Andrzej Pozorski.

Prokurator Andrzej Pozorski zaapelował do wszystkich osób dysponujących jakimikolwiek informacjami na temat okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze o przekazywanie ich do IPN.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:59 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}