W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne uderzenie Lubelskiego pion PZ PK w nielegalny obrót bronią palną

01.12.2022

Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 13 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem, wyrabianiem oraz przerabianiem broni. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili na terenie kilku województw przeszukania u kilkudziesięciu osób, które według ustaleń śledztwa mogły nielegalnie posiadać broń palną lub zajmować się jej wyrabianiem. W wyniku tych czynności zabezpieczono w sumie 146 jednostek broni palnej, ponad 30 istotnych części broni palnej oraz ponad 2 tysiące sztuk amunicji.

Kolejne uderzenie Lubelskiego pion PZ PK w nielegalny obrót bronią palną

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej oraz amunicji kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec części podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci m.in. dozorów Policji, poręczeń majątkowych zakazów opuszczania kraju. Wobec jednego z podejrzanych zatrzymanego na terenie Wrocławia, u którego zabezpieczono w sumie 81 jednostek broni palnej, prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabezpieczono 146 jednostek broni i amunicję

W wyniku tych czynności zabezpieczono w sumie 146 jednostek broni palnej, w tym długiej, krótkiej i  pneumatycznej, ponad 30 istotnych części broni palnej oraz ponad 2 tysiące sztuk amunicji. W trakcie jednego z przeszukań zrealizowanego przez CBŚP w Gdańsku doszło do użycia broni wobec funkcjonariusza Policji, który odpierając atak użył broni służbowej raniąc napastnika. Niestety pomimo natychmiastowego udzielenia pomocy nie udało się uratować mężczyzny, u którego miało zostać przeprowadzone przeszukanie. Czynności w sprawie tego zdarzenia prowadzone są przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Na terenie posesji gdzie miało miejsce zdarzenie ujawniono 10 sztuk broni, na którą nie posiadano zezwolenia.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie w tym w celu ustalenia czy broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw.

Zarzuty usłyszało dotychczas 20 osób

Przeprowadzone czynności są już kolejnymi w prowadzonym postępowaniu. Dotychczas w toku śledztwa prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił 20 osobom zarzuty dotyczące m.in. nielegalnego handlu bronią palną i amunicją, wyrabiania i przerabiania broni, posiadania bez wymaganego zezwolenia przyrządów wybuchowych, broni palnej lub amunicji, kwalifikowane z art. 171 par. 1 kk, z art. 263 par. 1 i 2 kk. Ponadto 4 zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Kolejne uderzenie Lubelskiego pion PZ PK w nielegalny obrót bronią palną
video​_480p​_NET​_(10).mp4 43.91MB

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}