W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne uderzenie Podkarpackiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą napadającą podróżnych w pociągach dalekobieżnych

14.03.2022

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej rozbojów na pasażerach pociągów dalekobieżnych. Wśród zatrzymanych jest m.in. 7 kierowników pociągów, 3 konduktorów oraz 2 pracowników agencji ochrony osób i mienia. W wyniku przeprowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono przede wszystkim telefony komórkowe oraz pieniądze.

Kolejne uderzenie Podkarpackiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą napadającą podróżnych w pociągach dalekobieżnych

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił 10 osobom w tym konduktorom, kierownikom pociągów, zarzuty dotyczące przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej od członków grupy przestępczej korzyści majątkowych w łącznych kwotach od 3 do 9 tysięcy złotych, w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży, kradzieży zuchwałych w pociągach dalekobieżnych na szkodę podróżnych. Ponadto dwóm pracownikom ochrony prokurator przedstawił zarzuty pomocnictwa do kradzieży i kradzieży zuchwałej. Podejrzani działali w okresie od 2020 do 2021 roku na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, w różnych miastach i miejscowościach na trasie pociągów dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam”.

Czyny zarzucane podejrzanym kwalifikowane z art. 228 § 1 kk, art. 18 § 3 kk w zw. z art. 278 § 1 kk w zb. z art. 278a § 1 kk zagrożone są karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Ponadto dwie zatrzymane osoby usłyszały poplecznictwa kwalifikowane z art. 239 § 1 kk.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wobec 13 podejrzanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 12 tysięcy złotych, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju, zawieszenia w wykonywaniu czynności służbowych konduktora pociągu (wobec 3 podejrzanych), zawieszenia w wykonywaniu czynności służbowych kierownika pociągu (wobec 7 podejrzanych) oraz zawieszenia w wykonywaniu czynności służbowych pracownika ochrony (wobec 1 podejrzanego).

Aktualnie w śledztwie wobec 7 osób zatrzymanych podczas wcześniejszej realizacji, którym zarzucono popełnienie przestępstwa rozbojów, kradzieży, w tym kradzieży szczególnie zuchwałych, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Grupa działała w pociągach dalekobieżnych

Z ustaleń śledztwa prowadzonego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w pociągach dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam”, Zielona Góra – Warszawa – pociąg „Zielonogórzanin”.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzani najpierw typowali podróżnego, a następnie zabierali mu pieniądze znajdujące się najczęściej w garderobie lub bagażu albo spożywali z podróżnym alkohol, celem doprowadzenia go do stanu upojenia alkoholowego. Kolejną metodą sprawców było dodawanie do alkoholu lub napojów bezalkoholowych środków mających na celu szybkie spowodowanie stanu nieprzytomności. Sprawcy zastraszali i grozili funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei, bądź załodze konduktorskiej danego pociągu w razie uniemożliwiania dokonywania przestępstw.

Potencjalni pokrzywdzeni typowani byli przez członków grupy przestępczej głównie wśród podróżujących cudzoziemców, co pozwalało przypuszczać że przestępstwa nie zostaną zgłoszone organom ścigania. Łupem sprawców padały głównie pieniądze.

Sprawa ma rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Kolejne uderzenie Podkarpackiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą napadającą podróżnych w pociągach dalekobieżnych
3-374436.mp4 39.08MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}