W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne uderzenie w grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT

27.10.2022

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie oraz Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie zatrzymali 5 kolejnych osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy w związku z obrotem paliwami.

VAT

Zakres zarzutów i środki zapobiegawcze

Prokurator zarzucił zatrzymanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem paliwami, w ramach której posługiwano się nierzetelnymi fakturami VAT, wykorzystując je do zaniżania należności podatkowych, a także pranie brudnych pieniędzy.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu wzajemnego kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz poręczenia majątkowego.

Mechanizm działania grupy

W śledztwie ustalono, że członkowie grupy przestępczej działającej w latach 2014 – 2017, w ramach kontrolowanego przez siebie łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy tj. znikający podatnicy, nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług, odsuwając jednocześnie podejrzenia od ostatniej w łańcuchu podmiotów spółki, czyli rzeczywistego nabywcy paliwa. Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę prawie 1 miliarda złotych.

Werbowali fikcyjnych prezesów do spółek „słupów”

Zatrzymani obecnie mężczyźni w ramach podziału ról, zajmowali się werbunkiem osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, na które następnie rejestrowane były uczestniczące w przestępczym procederze spółki „słupy”. Fikcyjni prezesi za wynagrodzenie oscylujące w granicach 2000 złotych zobowiązywali się do podpisywania umów, zakładania rachunków bankowych i przekazania kart, haseł dostępowych oraz urządzeń uwierzytelniających w ręce „opiekunów”. Uczestniczyli również w procederze prania brudnych pieniędzy transferując środki finansowe za pośrednictwem bankomatów czy kantorów wymiany walut.

Zarzuty usłyszało dotychczas ponad 200 osób

Było to kolejne zatrzymanie w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Dotychczas zarzuty usłyszało już ponad 200 podejrzanych z czego aktualnie wobec 5 stosowany jest tymczasowy areszt. W odniesieniu do pozostałych prokurator zdecydował o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych – dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych, których łączna kwota przekroczyła 5 milionów złotych.

Zabezpieczony majątek sprawców

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych, w tym również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, na łączną kwotę prawie 25 milionów złotych. Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości znajdujące się w kraju, jak i poza jego granicami - w tym zabezpieczono 4 luksusowe samochody sportowe o wartości około 2,8 miliona złotych, środki finansowe w gotówce i lokatach bankowych, a także udziały w spółkach.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

O sprawie tej pisaliśmy również Kolejne uderzenie w mafię paliwową - Prokuratura Krajowa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}