W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne uderzenie w mafię VAT-owską

12.04.2023

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 2 osoby działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT oraz przestępstw karnoskarbowych. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd. Na mieniu podejrzanych zabezpieczono ponad 7,5 miliona złotych poprzez ustanowienie hipoteki i zakazu zbywania nieruchomości rolnych i budowlanych położonych na terenie województwa mazowieckiego i zachodniopomorskiego o łącznej powierzchni 30 hektarów.

VAT

Mechanizm działania grupy

W śledztwie ustalono, że członkowie grupy przestępczej w ramach kontrolowanego przez siebie łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy tj. znikający podatnicy, nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług. Wystawiano także poświadczające nieprawdę faktury i nierzetelną dokumentację księgową.  Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę około 1 miliarda  złotych.

 

Kontrolowali czeską spółkę

Zatrzymani mężczyźni w ramach podziału ról od stycznia do lipca 2016 r. kontrolowali podmiot, który miał zajmować się spedycją paliw na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. W istocie ustalono, iż działalność brytyjskiej i czeskiej spółki faktycznie prowadzona była na terenie Polski, a transakcje nie miały charakteru wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych, bowiem całość obrotu, w tym dostawa do ostatecznych odbiorców odbywała się na terenie Polski i jako taka powinna zostać opodatkowana na terenie kraju.  Tymczasem nie dokonano zgłoszenia rejestracyjnego podatku od towarów
i usług w Polsce, jak również nie ujawniono przedmiotu i podstawy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług związane z opisaną działalnością podejrzanych wyniosły ponad 84 miliony złotych. 

Ponad 200 podejrzanych

Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 200 podejrzanych. Na różnych etapach śledztwa wobec 37 stosowany był izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obecnie  5 osób jest tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych stosowane są środki o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych (łącznie na kwotę przewyższającą 8 mln złotych) i zakazów opuszczania kraju.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}