W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zarzuty dla członków grupy mokotowskiej

19.01.2018

Prokuratura Okręgowa w Płocku nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym powiązanej z tzw. grupą mokotowską, zwaną również medialnie „gangiem obcinaczy palców”. Jej członkowie dokonywali między innymi zabójstw i uprowadzeń osób w celu uzyskania okupu za ich uwolnienie.

Prokuratorskie zarzuty usłyszało 12 osób

W ramach postępowania badane są zdarzenia zaistniałe w latach 2002 – 2005 na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Dotyczą one zabójstwa 5 osób oraz uprowadzeń i usiłowania uprowadzeń co najmniej 20 osób. W większości zdarzeń działania sprawców charakteryzowała skrajna brutalność, m.in. obcinano palce ofiarom, torturowano je, a nawet dochodziło do zabójstw. Wysokość żądanych okupów dochodziła nawet do 2 milionów euro.

W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych uzyskano nowe dowody pozwalające na zidentyfikowanie 3 osób pokrzywdzonych, które zostały uprowadzone dla okupu w 2002 roku w Kajetanach i z restauracji na Mokotowie oraz latem 2003 roku w Raszynie.

Nowe ustalenia poczynione w śledztwie pozwoliły na ogłoszenie zarzutów 12 osobom: Wojciechowi S. pseudonim „Wojtas”, Markowi W., Wiesławowi B., Sławomirowi B., Tomaszowi R. pseudonim „Garbaty”, Krzysztofowi P. pseudonim „Skrzat”, Robertowi M., Krzysztofowi M. pseudonim „Mikuś”, Sebastianowi L. pseudonim „Lepa”, Arturowi N. pseudonim „Artek”, Tadeuszowi P. pseudonim „Tadek” i 44-letniemu Albertowi P. pseudonim „Abel”.

Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych

W dniach 15 – 17 stycznia 1018 roku prokurator z Prokuratury Okręgowej w Płocku zarzucił im uprowadzenie osób w celu uzyskania okupu za ich uwolnienie połączone z pozbawieniem wolności powyżej 7 dni i wymuszeniem rozbójniczym (art. 252 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 189 par. 2 kodeksu karnego w brzmieniu sprzed 19 kwietnia 2010 roku w zbiegu z art. 282 kodeksu karnego). Swoich czynów sprawcy dopuścili się wspólnie z podejrzanymi, którym zarzuty przedstawiono już w innych sprawach, a także działając w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 65 par. 1 kodeksu karnego).

Na ogłoszenie zarzutów podejrzani zostali doprowadzeni z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie obecnie przebywają będąc aresztowanymi do innych postępowań sądowych lub odbywając kary pozbawienia wolności. Natomiast podejrzany Albert P. pseudonim „Abel”, który przebywał na wolności, został zatrzymany 16 stycznia 2018 roku i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Płocku uwzględnił te wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Do sądów skierowano 5 aktów oskarżenia

W śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym powiązanej z tzw. grupą mokotowską ustalono, że liczyła ona ponad 100 osób. Zarzuty kierowania jednym z jej najważniejszych odłamów usłyszeli Wojciech S. pseudonim „Wojtas” i Grzegorz K. pseudonim „Ojciec”.

Podział zadań w grupie zajmującej się porwaniami był ściśle zhierarchizowany. Uprowadzeń dokonywali najbardziej zaufani członkowie grupy. Rejon, w którym miało nastąpić uprowadzenie, był zabezpieczany przez innych członków grupy, którzy dysponowali nasłuchem stacji policyjnych. Po uprowadzeniu ofiarę przewożono do wynajętych pomieszczeń, gdzie trzymano ją w fatalnych warunkach do czasu zakończenia negocjacji.

Zdarzało się, że sprawcy obcinali uprowadzonym palce, które następnie podrzucali członkom rodziny. Takie postępowanie i tortury stosowane wobec przetrzymywanych miały również na celu wymuszenie na rodzinach jak najszybsze zebranie okupu. Przejmowanie okupu było poprzedzone wnikliwym sprawdzeniem, czy rodzina ofiar współpracuje z Policją. Wyznaczone miejsca przekazania okupu były precyzyjnie wybierane w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić zatrzymanie osób odbierających okup.

Z rozpoznania sytuacji materialnej członków grupy i ich rodzin wynika, że zdobyte drogą przestępczą pieniądze lokowane były przede wszystkim w puby i inne lokale gastronomiczne, solaria, nieruchomości i działki.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili najpierw policjanci z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji, a od września 2009 roku powierzono je do prowadzenia funkcjonariuszom z warszawskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji.

Wynikiem wieloletniej pracy policjantów i prokuratorów było skierowanie do sądów pięciu aktów oskarżenia, którymi objęto 21 osób. Łącznie przedstawiono im około 200 zarzutów dotyczących między innymi zabójstw, usiłowania zabójstw, uprowadzenia i przetrzymywanie osób dla okupu ze szczególnym ich udręczeniem, posiadanie broni palnej, a także przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 12:40 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:58 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}