W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie dotyczącej karuzeli VAT-owskiej

15.06.2018

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi śledztwo dotyczące nienależnych zwrotów podatku od towarów i usług (VAT), składania nierzetelnych i niezgodnych ze stanem faktycznym deklaracji podatkowych VAT-7, a także narażenia na uszczuplenie podatku dużej wartości w łącznej kwocie co najmniej 98 milionów złotych.

Prokurator ogłosił zarzuty podejrzanemu

W toku tego postępowania wczoraj (14 czerwca 2018 roku) zatrzymano kolejną osobę zaangażowaną w przestępczy proceder.

Podejrzanemu Wiesławowi H. prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w fikcyjnym, karuzelowym obrocie różnymi towarami, oszustw podatkowych, a także prania brudnych pieniędzy.

Wcześniej w toku tego postępowania zarzuty przedstawiono 23 podejrzanym. Przeciwko 7 podejrzanym skierowano już akty oskarżenia do Sądu.

Skarb Państwa stracił prawie 100 milionów złotych

Postępowanie przygotowawcze dotyczy zakrojonego na szeroką skalę procederu przestępczego polegającego na fikcyjnym karuzelowym obrocie różnymi towarami: granulatu propylenu, barwników i koncentratów. Towar był sprowadzany do Polski poprzez stworzoną na potrzeby przestępczego procederu sieć krajowych „firm – słupów” . W istocie podmioty te nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich rola w tym procederze sprowadza się do wystawiania fikcyjnych dokumentów sprzedaży. Następnie towar był sprzedawany do szeregu kolejnych podmiotów gospodarczych.

Polskie firmy eksportujące towar, z uwagi na fakt, iż transakcje te objęte są zerową stawką podatku VAT, występowały o zwrot podatku VAT, który w istocie nie został uiszczony. W ten sposób dokonywały one jego wyłudzenia i działały na szkodę Skarbu Państwa.

Na skutek przestępczego procederu doszło do wyłudzenia od Skarbu Państwa znacznych kwot pieniędzy w łącznej wysokości 98 milionów złotych.

W toku śledztwa ustalono, że od marca 2012 roku do lutego 2015 roku w przestępczy proceder zaangażowanych było 45 krajowych podmiotów gospodarczych oraz 4 zagraniczne.

Śledztwo jest w toku.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 10:55 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:29 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}