W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania i zarzuty za spowodowanie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach

19.03.2019

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej na szkodę mas upadłości. Na polecenie prokuratora 19 marca 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali osoby tj. Wiesława B. Bogusława B. oraz Monikę W.

Umowy na rzekome usługi

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej w wysokości blisko 40 milionów złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z o. o.

Działania grupy polegały na przywłaszczeniu środków finansowych pochodzących z masy upadłości poprzez zawieranie szeregu umów i ustnych porozumień na rzekome usługi, za które wystawiane były poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci nierzetelnych faktur.

Co zarzuca się zatrzymanym

Zatrzymania Wiesława B. Bogusława B. oraz Moniki W. związane są z przestępstwami wymienionych osób na szkodę pozostającej w upadłości warszawskiej spółki z branży kolejowej, której postępowanie upadłościowe prowadzone było przez syndyka Tomasza S. Dotychczas ustalona wysokość szkody w mieniu tej masy upadłości w następstwie działań zorganizowanej grupy przestępczej pod kierownictwem syndyka sięga 40 milionów złotych.

Po wykonaniu z zatrzymaniami czynności procesowych prokurator podejmie decyzje co do zastosowania środków zapobiegawczych.

Czyny zarzucone podejrzanym  zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Dotychczas zarzuty usłyszały 24 osoby

Zatrzymania stanowią kolejną dużą realizację w sprawie nadzorowanej przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Pierwsza realizacja w tej sprawie miała miejsce w dniach 19-20 czerwca 2018 roku, a w jej trakcie zatrzymano 8 osób, wobec których na wniosek prokuratora zastosowano wówczas środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Kolejna realizacja w tej sprawie miała miejsce w dniach 14-15 marca 2019 roku, a w jej trakcie zatrzymano 4 osoby.

Do chwili obecnej w przedmiotowej sprawie przedstawiono zarzuty 24 osobom, w tym w dalszym ciągu 7 osób w tej sprawie pozostaje tymczasowo aresztowanych.

Korupcja w Sądzie Upadłościowym

Postępowanie prowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu związane jest również z czynami o charakterze korupcyjnym sędziego Sądu Upadłościowego.

W toku postępowania prokuratora skierowała wniosek o uchyleniu immunitetu sędziemu Sławomirowi B. w związku z przyjmowaniem korzyści majątkowych od syndyka Tomasza S. Wniosek ten został pozytywnie rozpoznany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

O sprawie pisaliśmy:

Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy

 

Kolejne zatrzymania i zarzuty za spowodowanie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:17 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:45 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}