W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym wystawiania fikcyjnych faktur VAT

25.09.2020

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach 24 września 2020 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób w śledztwie dotyczącym wystawiania fikcyjnych faktur VAT. Zatrzymane osoby to przedsiębiorcy i przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu województwa śląskiego.

W Prokuraturze Okręgowej w Katowicach podejrzani usłyszeli zarzuty narażenia na uszczuplenie podatku VAT, prania brudnych pieniędzy oraz posługiwania się i przyjmowania stwierdzających nieprawdę dokumentów w postaci fikcyjnych  faktur VAT.

Wobec 5 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozorów Policji. Czynności z jedną osobą zatrzymaną nadal trwają.

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa ustalono, iż osoby zatrzymane w okresie od stycznia 2012 roku do lipca 2019 roku  przyjęły co najmniej 365 nierzetelnych faktur VAT. Faktury te  nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Dotyczyły fikcyjnej sprzedaży, między innymi  usług reklamowych i zostały wykorzystane przez przedsiębiorców do bezpodstawnego obniżenia podatku VAT. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż  w wyniku tych działań doszło do narażenia na uszczuplenia podatku VAT na kwotę ponad 5 mln złotych.

Przedmiotowe śledztwo prowadzone jest w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach od  stycznia 2020 roku. Podstawą wszczęcia śledztwa było zawiadomienie  złożone przez Urząd Skarbowy w Katowicach.

Zarzuty wobec prezesa jednego z uczniowskich klubów sportowych z Katowic

Wcześniej w śledztwie zarzuty zawiązane z wystawianiem w latach 2012 – 2019  fikcyjnych faktur dotyczących między innymi sprzedaży usług reklamowych na rzecz podmiotów gospodarczych z terenu województwa śląskiego i podrabianiem faktu VAT  przedstawiono prezesowi jednego z uczniowskich klubów sportowych z Katowic. Wśród zarzutów postawionych temu podejrzanemu  jest  także zarzut związany z  wystawieniem dokumentów w postaci  co najmniej 111 faktur VAT na łączną kwotę ponad 10 mln złotych, które to przestępstwo stanowi  tzw. zbrodnię watowską. Wobec podejrzanego stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:10 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:55 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}