W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzenia VAT na fikcyjnym obrocie bielizną

08.03.2017

Prokuratura Okręgowa w Katowicach  prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące oszustw podatkowych i prania pieniędzy przez osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej latach 2012 – 2014 r. Dotychczas 68 prokuratorskich zarzutów usłyszało 24 podejrzanych, a wartość wyłudzonego podatku sięga 17 mln złotych.

Kolejne zatrzymania

6 i 8  marca 2017 r. doszło do kolejnych zatrzymań, tym razem sześciu osób związanych z procederem zorganizowanym przez 47 – letniego mieszkańca Dąbrowy Górniczej. Polegał on na założeniu w latach 2012 – 2016 r. 60 podmiotów gospodarczych w Polsce i  poza granicami kraju m. in. w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, USA, Litwie, Łotwie, Słowacji, Czechach, w których imieniu były wystawiane fikcyjne faktury w celu wyłudzenia VAT w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego oraz prania pieniędzy pochodzących z tego procederu.  

Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, przede wszystkim przestępstw skarbowych i tzw. prania brudnych pieniędzy. Zarzuty wytwarzania poświadczającej nieprawdę (fikcyjnej) dokumentacji księgowej, a także wyłudzenia z polskich organów skarbowych zwrotu podatku od towarów i usług przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”. Podejrzanym zarzucono również transferowanie pieniędzy poza granice Polski i podejmowanie działań mających na celu udaremnienie lub utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych.

Chodzi o przestępstwa z art. 258 par.1, art. 299 par. 1 i 5, art. 286 par. 1, art. 294 par. 1, art. 273 i  z art. 271 par. 1 i  3, art. 65 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 20 par. 2, art. 76 par. 1, art. 62 par 2 i art. 37 par. 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego i inne.

W wyniku przestępczej działalności tych osób doszło do wyłudzenia podatku VAT  w łańcuchu transakcji karuzelowych poprzez zwrot tego podatku w kwocie 4,5 mln zł.

Środki zapobiegawcze wobec podejrzanych

Sąd Rejonowy na wniosek prokuratora już zastosował wobec podejrzanego Grzegorza Z. tymczasowe aresztowanie, a wobec Pauliny C. prokurator zastosował dozór Policji, zakaz opuszania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach powierzyła śledztwo w tej sprawie do prowadzenia Wydziałowi do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Katowicach CBŚP a w części  karnej skarbowej Urzędowi Kontroli Skarbowej w Katowicach. Sprawa rozpoczęła się od wykrycia przez Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach  nieprawidłowości polegające na posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami i składaniu do urzędu skarbowego nieprawdziwych informacji przez właściciela jednej z firm. Fikcyjny obrót towarem odbywał się poprzez założone w tym celu firmy zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Towar fikcyjnie przepływał przez kilkanaście spółek. Właściciele wystawiali fikcyjne faktury na obrót różnymi towarami. W ten sposób sfingowali wewnątrzwspólnotowy obrót. Faktura VAT dawała podstawę zwrotu podatku.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:27 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:27 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}