W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT na podstawie nierzetelnych faktur

18.03.2019

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT za pomocą nierzetelnych faktur dokumentujących fikcyjny obrót artykułami elektronicznymi.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali, na polecenie prokuratora, 45 – letniego mieszkańca Śląska – Sebastiana J.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Zatrzymanemu prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu oraz przestępstw karno – skarbowych, polegających na dokonywaniu w ramach różnych podmiotów gospodarczych uszczupleń podatkowych z tytułu należnego podatku VAT.

Nadto Sebastian J. usłyszał zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach sprzedażowych w postaci faktur VAT, mających dokumentować obrót elektroniką użytkową, których  spółka, w której pełnił funkcję prezesa zarządu, w ogóle nie prowadziła.

Pranie brudnych pieniędzy

Sebastianowi J. zarzucono także „pranie brudnych pieniędzy” tj. działanie w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z fikcyjnego kreowania obrotu elektroniką użytkową, mającego na celu dokonywanie uszczupleń w zakresie podatku VAT.

Sposób działania grupy

Grupa działała na terenie Katowic i innych miejscowości. W celu realizacji przestępczego procederu założyła i prowadziła różne podmioty gospodarcze. Przedstawiając następnie nierzetelną dokumentację dotyczącą obrotu gospodarczego wyłudzała zwroty podatku VAT. Oficjalnie, podmiot gospodarczy, pod przykrywką którego działali przestępcy, zajmował się handlem artykułami elektronicznymi. W rzeczywistości przedstawiane na fakturach transakcje były fikcyjne. W wyniku działalności grupy doszło do uszczupleń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa w łącznej wysokości ponad 3 milionów złotych.

Środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanego Sebastiana J. prokurator zastosował nieizolacyjny środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 35 tysięcy złotych.

Zatrzymanie Sebastiana J. to kolejna realizacja w tej sprawie. Dotychczas w śledztwie zarzuty usłyszało już  sześć osób.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:17 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:45 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}