W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejni zatrzymani w śledztwie dotyczącym fikcyjnych faktur

08.04.2022

Końcem marca br. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej zatrzymano kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym procederu wystawiania fikcyjnych faktur VAT.

młotek sędziowski wraz ze złotą wagą sprawiedliwości

„Puste faktury”

Zatrzymani to przedsiębiorcy prowadzący firmy specjalizujące się w świadczeniu usług w branży budowlanej na terenie Warszawy. Jak ustalono przyjmowali oni w ramach prowadzonej przez siebie działalności tzw. „puste faktury kosztowe” na zakup materiałów budowlanych. Ich działalność doprowadziła do uszczuplenia podatku VAT na łączną kwotę około 2 milionów złotych. 

Środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowego w kwotach odpowiednio 70 tysięcy złotych i 100 tysięcy złotych. Ponadto wobec jednego z podejrzanych prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na należącej do niego nieruchomości w kwocie 1,2 miliona złotych.

Ustalenia śledztwa

Ostatnie zatrzymania to kolejny etap śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku – Białej. Do tej pory w toku postępowania zatrzymano już łącznie 54 osoby. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw powszechnych przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karno – skarbowych. Ponadto organizatorowi procederu zarzucono również popełnienie zbrodni VAT-owskiej.

Materiał dowody zgromadzony w sprawie wskazuje, że przestępczy proceder miał miejsce okresie od stycznia 2016 roku do września 2018 roku, na terenie Bielska – Białej i innych miejscowości w kraju. W tym czasie osoby reprezentujące dwie firmy z siedzibami w Bielsku – Białej wystawiły dla co najmniej 67 podmiotów gospodarczych, głównie z branży budowlanej, nierzetelne faktury. Ponadto jak ustalono dochodziło również do podrobienia faktur VAT i ich użycia w obrocie gospodarczym.

Łączna wartość uszczuplonego oraz narażonego na uszczuplenie podatku VAT w całym procederze wynosi około 10 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}