W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejni zatrzymani z zarzutami za organizację nielegalnej migracji Wietnamczyków

20.02.2017

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje śledztwo przeciwko członkom grupy przestępczej organizującej nielegalną migrację obywateli Wietnamu tzw. „kanałem nadbałtyckim”. Postępowanie to prowadzi Wydział Operacyjno - Śledczy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Przerzut imigrantów „kanałem nadbałtyckim”

W toku śledztwa ustalono, że grupa przestępcza działała od 2012 roku do 2016 roku na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Rosji.

Członkowie grupy łącznie zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy z Litwy i Łotwy do Polski dla kilkudziesięciu obywateli Wietnamu. Migracja przebiegała drogą lotniczą z Wietnamu do Moskwy, a następnie środkami transportu drogowego poprzez zielone granice z Moskwy na Łotwę i Litwę i dalej do Polski. Jednorazowy przerzut kosztował 15 tysięcy dolarów amerykańskich.

W toku śledztwa została przeprowadzona specjalna operacja. W jej wyniku w dniu 08 września 2016 roku w Warszawie doszło do pierwszych zatrzymań podejrzanych. Zatrzymano Polaka i dwóch Rosjan narodowości czeczeńskiej. Na wniosek prokuratora cały czas są oni tymczasowo aresztowani. 

Sąd zastosował tymczasowy areszt

W dniu 14 lutego 2017 roku na terenie Warszawy, Wólki Kosowskiej koło Warszawy oraz w Kaliszu i Łodzi zatrzymano kolejnych 5 podejrzanych.

Wszystkim zatrzymanym prokurator z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ogłosił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem przerzutów nielegalnych imigrantów do Polski i krajów Europy Zachodniej.

W stosunku do czterech podejrzanych, na wniosek prokuratora, 15 lutego 2017 roku Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec jednej podejrzanej prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20 tysięcy złotych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Wraz z zatrzymaniami, na polecenie prokuratora, dokonano przeszukań w 11 pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych, magazynach, garażach i samochodach. Na skutek tych czynności ujawniono i zabezpieczono m.in. dokumenty obywateli Wietnamu, pieniądze i narkotyki oraz mienie ruchome.  

Podejrzanych jest już 12 osób

W śledztwie prokuratorskie zarzuty usłyszało już 12 podejrzanych. Wśród nich jest 4 Polaków, 2 Wietnamczyków, 6 Rosjan narodowości czeczeńskiej. Ośmiu podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych w Polsce. Wobec jednego podejrzanego tymczasowe aresztowanie stosowane jest na terenie Litwy.

Jedna podejrzana kobieta została zobowiązana przez prokuratora do wpłacenia 20 tysięcy złotych tytułem poręczenia majątkowego, musi stawiać się na dozór Policji i nie może opuszczać kraju.

Trzech podejrzanych nie zdołano do tej pory zatrzymać i prowadzone wobec nich będą czynności poszukiwawcze.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

O sprawie pisaliśmy również 27 września 2016 roku.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:05 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:30 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}