W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny sukces Prokuratora Generalnego w sprawie konwencji haskiej. Dzieci mogą zostać z matką w Polsce

02.09.2021

Sąd Okręgowy we Wrocławiu, który wskutek wygranej przed Sądem Najwyższej skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro ponownie rozpoznawał 1 września 2021 r. apelacje prokuratora i matki dwóch małoletnich chłopców, przychylił się do stanowiska skarżących i wydał postanowienie zezwalające na pozostanie dzieci w Polsce.

drewniany młotek sędziowski, obok złoty paragraf

Tło sprawy

Kobieta, która wniosła apelację posiada podwójne obywatelstwo polsko-irlandzkie. W 2012 roku poślubiła obywatela Indii, z którym ma dwóch małoletnich chłopców. W latach 2014-2016 w trakcie pobytów w Irlandii, doświadczała przemocy ze strony męża, co skutkowało wydaniem wobec niego przez sąd w Dublinie zakazu zbliżania się do żony oraz dzieci pod karą grzywny lub więzienia. Wobec stosowanej przez mężczyznę przemocy, kobieta zainicjowała przed irlandzkim sądem również postępowanie m.in. o wyrażenie zgody na stały wyjazd dzieci do Polski. Jednakże sąd zezwolił jedynie na tymczasowy wyjazd matki z dziećmi do Polski, jednocześnie ograniczając kontakty ojca z dziećmi. W wyniku udzielonej tymczasowej zgody kobieta przyjechała z dziećmi do Polski, ale nie wróciła już do Irlandii.

Skuteczna skarga nadzwyczajna

W 2017 roku ojciec złożył do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej wniosek o wydanie dzieci do Irlandii w trybie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z 25 października 1980 roku. Wniosek został uwzględniony, a sąd nakazał powrót małoletnich do Irlandii. Apelacje wniesione przez prokuratora i matkę dzieci zostały oddalone postanowieniem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 12 lipa 2018 r. Jednak Sąd Najwyższy postanowieniem z 14 kwietnia 2021 r. uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od tego orzeczenia wniesioną 13 lutego 2020 r., zobowiązując wrocławski sąd do ponownego rozpoznania apelacji.

Zasada dobra dziecka

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Najwyższy, podzielając argumentację Prokuratora Generalnego, wyjaśnił m.in, że podstawową zasadą prawa polskiego i międzynarodowego jest zasada dobra dziecka, której treść precyzowana jest przez przepisy krajowe oraz międzynarodowe. Zaznaczył również, że w szczególności art. 72 ust. 1 Konstytucji RP wyraża nakaz ochrony interesów małoletniego, przez co stanowi klauzulę zabezpieczającą prawidłowe wychowanie dziecka przez rodziców, w warunkach odpowiadających godności istoty ludzkiej, przy poszanowaniu podmiotowości dziecka i przy zapewnieniu niezbędnej pomocy i opieki ze strony władz publicznych.

Sąd Najwyższy, za Prokuratorem Generalnym, wskazał również, że z ustaleń faktycznych sądów obu instancji jasno wynika, że starszy chłopiec wyraził klarowne życzenie, iż chce pozostać w Polsce, a młodszy, z racji wieku niezdolny do formułowania opinii, w trakcie badania psychologicznego z udziałem ojca nie chciał nawiązać z nim żadnej interakcji.

Dzieci zostają w Polsce

1 września 2021 roku zapadło w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu postanowienie uwzględniające argumenty zawarte w skardze nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego, podzielone przez Sąd Najwyższy, oddalające wniosek obywatela Indii o wydanie dzieci.

Oznacza to, że dwójka małoletnich chłopców może wraz z matką pozostać w Polsce.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}